Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

W Łomży znów przewaga mężczyzn

Jedno odejście z Rady Miejskiej Łomży spowodowało aż dwie istotne zmiany w działaniu samorządu. Utrzymane zostało wprawdzie status quo w sprawie liczebności pań i panów, ale już w prezydium Rady całkowity matriarchat z początków kadencji zmienił się w „większościowy” patriarchat.
W Łomży znów przewaga mężczyzn

Do zmian doszło za sprawą zmiany statusu zawodowego radnej Bogumiły Olbryś. Z początkiem września została dyrektorem Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7. Funkcji tej nie mogła łączyć z samorządowym mandatem. Zgodnie z przepisami wyborczymi dla takiego ośrodka, jak Łomża, na opuszczone miejsc wchodzi kolejna osoba z tego samego okręgu i tej samej listy, czyli w tym przypadku Prawa i Sprawiedliwości. Okazało się, że będzie to także radna – Irena Anna Gorzoch. Podczas sesji złożyła ślubowanie. Przedstawiła się jako emerytowana położna, ale „czynna zawodowo”. Trudno na razie powiedzieć czy dołączy do grupy radnych PiS, którzy stanowią zaplecze prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, czy do tych, którzy z pewnym dystansem podchodzą do działań władz miasta i tworzą formalny klub PiS.

Szefuje mu Janusz Sławomir Mieczkowski, dyrektor ZDZ, który został wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej. To także efekt odejścia z Rady Miejskiej Bogumiły Olbryś, która pełniła tę funkcję od początku kadencji. Janusz Mieczkowski był jedynym kandydatem. W głosowaniu poparło go 13 z 23 radnych, 5 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

- Byłem niedawno w Norymberdze i oglądałem tamtejszy ratusz, Znajduje się na nim ornament przedstawiający Mądrość, Sprawiedliwości i łabędzia opiekującego się młodymi. To przesłanie, które uważam za ważne dla nas – pracować mądrze, sprawiedliwie i z poświęceniem – powiedział nowy wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Jego wybór poprzedziła krótka dyskusja z dosyć nieoczekiwanym wystąpieniem radnego Witolda Chludzińskiego. Zaproponował on, aby zrezygnować z obsadzania stanowiska drugiego wiceprzewodniczącego dla „oszczędności”, albo przynajmniej odłożyć decyzję do zakończenia prac komisji przygotowującej nowy statut miasta. Być może zapisu o drugim wiceprzewodniczącym w ogóle tam nie będzie.

Radni jednak zdecydowali, że wybrać należy. W ten sposób w trzyosobowym prezydium Rady Miejskiej jest dwóch panów - przewodniczący Wiesław Grzymała i wiceprzewodniczący Janusz Mieczkowski i tylko jedna pani – Alicja Konopka. Tylko ona pozostała od początku kadencji, a zaczynała ją w całkowicie damskim towarzystwie przewodniczącej Bernadety Krynickiej i wspominanej już Bogumiły Olbryś.

fot. UM Łomża

Irena Anna Gorzoch zastąpiła Bogumiłę Olbryś w łomżyńskiej Radzie, ale we władzach samorządu przewagę osiągnęli panowie 



Podziel się
Oceń

Komentarze