Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 10:17
Reklama
News will be here

Panda za pszczoły

Nagrodę PANDA AWARD, zwaną „Zielonym Oscarem” otrzymał polski film „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom” zrealizowany przez Krystiana Matyska. Stało się to podczas międzynarodowego festiwalu filmów o przyrodzie WILDSCREEN w Bristolu.
Panda za pszczoły

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w prestiżowej sali Colston Hall. Dochód z tej charytatywnej imprezy przeznaczony jest na ochronę przyrody. Ceremonia była transmitowana na żywo przez BBC. Otworzył ją Sir David Attenborrough (92 lata), znany na całym świecie prezenter filmów przyrodniczych i gwiazda BBC Earth, „spirytus movens” ośrodka mediów przyrodniczych w Bristolu oraz festiwalu” - relacjonują przedstawiciele firmy Arkana Studio, która wyprodukowała „Łowców miodu”.

WILDSCREEN FESTIVAL jest jedną z najważniejszych na świecie imprez branży mediów przyrodniczych. Obywa się od roku 1982 w Bristolu. Wśród partnerów Festiwalu są m.in. BBC EARTH, Disneynature, Nat Geo Wild, ORF, RED. Patronem festiwalu jest JKM Książę Edynburga. Organizatorzy tak przedstawiają swoją misję: „Naszym celem jest tworzenie spotkania najlepszych fotografów, filmowców i twórczych zawodowców z najbardziej zaangażowanymi działaczami ochrony przyrody, żeby razem tworzyli przekonujące opowieści o naszym środowisku naturalnym. Żeby te opowieści inspirowały szeroką widownię do doznawania przyrody, czucia się jej częścią i ochraniania jej”.

Podczas festiwalu WILDSCREEN wręczane są nagrody za dokonania w filmie przyrodniczym, zwane „zielonymi Oscarami”. Laury PANDA AWARDS przyznawane są w 20. kategoriach; m.in. za najlepszą fotografię, za najlepszy scenariusz, za najlepszą kampanię, za najlepszą prezentację, za najlepszy film w kategorii Ludzie i Przyroda, oraz Złota Panda – dla najlepszego filmu festiwalu.

W każdej kategorii było około pięciu nominowanych filmów i programów, wybranych spośród 900 nadesłanych z całego świata do selekcji. W przeważającej mierze były to filmy pochodzące z Wielkiej Brytanii i krajów anglojęzycznych, trochę z krajów niemieckojęzycznych. Nigdy w historii festiwalu nie było wśród nominowanych filmu z Polski. „Łowcy miodu” to pierwszy film reprezentujący polską kinematografię w światowej branży mediów przyrodniczych. Nagrodę odebrali: producentka Dorota Roszkowska oraz reżyser i autor zdjęć Krystian Matysek. Z werdyktu jury: „Łowcy miodu” to cudowny ludzki film, który pochodzi z tradycji filmowej różnej od większości filmów o przyrodzie i ekologii.”

Województwo podlaskie ma swój udział w tym sukcesie. Zdjęcia do „Łowców miodu” powstały m.in. w Nepalu, Baszkirii, ale także – o każdej porze roku - w nadleśnictwach Puszczy Augustowskiej, gdzie realizowany był projekt przywracania bartnictwa dzikich pszczół. Pomagali w tym specjaliści z rosyjskiej Baszkirii. Aktorka Magdalena Popławska uczyła się tam bartnictwa oraz przyglądała relacjom pszczół i ludzi. Przed kamerą pojawiali się także leśnicy: Adam Kolator i Adam Sieńko.
Film „Łowcy miodu” był rozpowszechniany w Polsce w kinach wiosną 2016. Wkrótce film zostanie wydany na kasetach DVD.

TWÓRCY FILMU:

Zdjęcia i reżyseria: Krystian Matysek

Producent: Dorota Roszkowska

Scenariusz: Krystian Matysek

Montaż: Jarosław Barzan

Muzyka: Rafał Rozmus

Kierownik produkcji: Olga Pakina

Aktorka: Magdalena Popławska

Pszczelarze miejscy: Kamil Baj, Audric De Campeau

Bartnicy: Anwar Dilmuchametow, Junir Ibragimow, Gazinur Ibragimow

Leśniczy: Adam Kolator

Hodowczyni matek pszczelich: Maria Gembala

Łowcy miodu: Beiss Bahadur Gurung,



Podziel się
Oceń

Komentarze