Jak informuje kustosz Marek Wiśniewski, kierownik muzealnego Działu Techniki, placówka realizuje w tym roku m. in. dwa zadania pod nazwą "Powiększenie kolekcji zabytkowych ciągników rolniczych" oraz "Powiększenie kolekcji zabytkowych silników stacjonarnych.
- Pod koniec lipca nasze zbiory wzbogaciły się o 6 odrestaurowanych i sprawnych zabytków techniki rolniczej - mówi kustosz. - Przybyły do nas 4 ciągniki kołowe oraz 2 silniki stacjonarne.
Zakup zabytków został sfinansowany z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu Województwa Podlaskiego. Wśród nowych nabytków znalazły się: amerykański Farmall F 20 z 1936 r., niemiecki Stock Dieselschlepper z 1941 r., niemiecki Eicher ED 16/II z 1952 r. oraz polski Ursus C-355 z 1973 r. Natomiast z silników trafiły do ciechanowieckiego muzeum niemiecki Lanz HL 12 Gespann-Bulldog z 1921 r. i niemiecki Deutz MIH 338 z 1933 r.
- Zagraniczne ciągniki i silniki są unikatowymi modelami, poszukiwanymi przez muzea techniczne i kolekcjonerów na całym świecie. W Polsce są jedynymi, zachowanymi egzemplarzami. A ciągnik Ursus jest reprezentatywny dla polskiego rolnictwa lat 70. XX w - dodaje Marek Wiśniewski.
Dzięki najnowszym zakupom kolekcja ciągników ciechanowieckiego Muzeum liczy obecnie 50 maszyn, a kolekcja silników - 51 egzemplarzy. Bezpośrednio po zakupie obiekty zostały udostępnione zwiedzającym na wystawie stałej poświęconej technice rolniczej.

















![Tadeusz Walewacz – „Piosenki o miłości” - Koncert w Hali Kultury w Łomży [VIDEO] Tadeusz Walewacz – „Piosenki o miłości” - Koncert w Hali Kultury w Łomży [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-tadeusz-walewacz-piosenki-o-milosci-koncert-w-hali-kultury-w-lomzy-video-1764420263.jpg)
![Magia Świąt na Starym Rynku w Łomży! Na Starym Rynku pojawiła się choinka! [VIDEO] Magia Świąt na Starym Rynku w Łomży! Na Starym Rynku pojawiła się choinka! [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-magia-swiat-na-starym-rynku-w-lomzy-na-starym-rynku-pojawila-sie-choinka-1764418104.png)
![20-lecie Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego – uroczysty jubileusz i inwestytura św. Brunona [VIDEO] 20-lecie Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego – uroczysty jubileusz i inwestytura św. Brunona [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-20-lecie-lomzynskiego-bractwa-kurkowego-uroczysty-jubileusz-i-inwestytura-sw-brunona-video-1764770590.png)

Komentarze