W USA, kraju stworzonym przez imigrantów, kultywowane są różnorodne tradycje świąteczne. Kayla opowiedziała o tych wyniesionych z rodzinnego domu w Alabamie, Christine w Missouri. Jak relacjonuje Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP, w spotkaniu przygotowanym przez Akademickie Studium Języków Obcych, uczestniczyło ponad trzystu uczniów z liceów, techników, gimnazjów oraz podstawówek. Zostali zaproszeni do interaktywnej i wesołej zabawy, z wykorzystaniem telefonów komórkowych, edukacyjnej aplikacji, własnej pomysłowości i wyobraźni.
Kayla z Alabamy i Christine z Missouri, pomagają w nauce języka angielskiego studentom z Łomży i Białegostoku. Poznały się podczas realizacji programu wymiany Polsko -Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, polubiły i w duecie organizują edukacyjne spotkania z młodzieżą. W grudniu z humorem, lekkością i zabawnie opowiadają o tradycjach bożonarodzeniowych.
W USA nieodłącznym elementem świętowania są świąteczne iluminacje na budynkach publicznych i prywatnych domach, które są pieczołowicie przygotowywane na długo przed Bożym Narodzeniem. Same święta trwają krócej niż w Polsce, ale dla jednopokoleniowych amerykańskich rodzin to czas, aby spotkać się z rodziną: rodzicami, dziadkami, rodzeństwem. Amerykanie nie zapominają także o najbiedniejszych, czyli organizują zbiórki do banków żywności. Nieodłącznym elementem świąt są choinka oraz prezenty, bardzo często robione ręcznie, ale także zabawy – takie jak Santa’s cookie time. Popularne są także Christmas party.
O uniwersalnej magii świat, bez względu na kraj pochodzenia i kulturę rodzinnych stron, opowiadały młode Amerykanki: pokazywały slajdy i zdjęcia swoich bliskich, pięknych domów oraz choinek. Przygotowały także konkursy – najciekawszy z nich polegał na rozwiązaniu, z udziałem aplikacji na telefon, quizu. Były w nim pytania o to, w jakim kraju została po raz pierwszy wysłana kartka świąteczna, kto wymyślił prezenty pod choinkę i skąd pochodzi nieodłączny atrybut świąt – barwna roślina nazywana gwiazdą betlejemską.
fot. PWSIiP Łomża






![Studniówka 2026 ZSTiO nr. 4 - [VIDEO] Studniówka 2026 ZSTiO nr. 4 - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-studniowka-zstio-nr-4-video-1768848163.png)
![Polsko-Bułgarski dialog sztuki w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży - [VIDEO] Polsko-Bułgarski dialog sztuki w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-polsko-bulgarski-dialog-sztuki-w-galerii-sztuki-wspolczesnej-w-lomzy-1768895690.jpg)
![Bezpieczne ferie w Kisielnicy. Kulig, edukacja i promocja regionalnego ośrodka jeździectwa [VIDEO] Bezpieczne ferie w Kisielnicy. Kulig, edukacja i promocja regionalnego ośrodka jeździectwa [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-bezpieczne-ferie-w-kisielnicy-kulig-edukacja-i-promocja-regionalnego-osrodka-jezdziectwa-1768820209.jpg)


Komentarze