Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 06:02
Reklama
News will be here

Kwesta 2019. Obowiązek [FOTO]

Blisko 57 tysięcy 300 złotych przyniosła kwesta na cmentarzu w Łomży, który powstał w 1801 roku, czyli zaledwie kilka lat po najbardziej znanej polskiej nekropolii – warszawskich Powązkach. Była to już 30. edycja akcji „Ratujemy łomżyńskie zabytki cmentarne” organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
Kwesta 2019. Obowiązek [FOTO]

Przede wszystkim dziękujemy

Pierwsza kwesta poświęcona ratowaniu historycznych, kulturowych i artystycznych walorów nekropolii odbyła się w 1984 roku. Cmentarz w Łomży powstał w 1801 roku na obrzeżach miasta (obecnie jest to centrum). Jest miejscem spoczynku m. in. pisarza doby romantyzmu Feliksa Bernatowicza, Jakuba Wagi, autora „Flory Polskiej” czy młodziutkiego harcerza i peowiaka Leona Kaliwody, który zginął przy rozbrajaniu Niemców 11 listopada 1918 roku, w pierwszym dniu niepodległej Polski. Są na wielowyznaniowym cmentarzu także ślady po dawnych rosyjskich i niemieckich, czyli prawosławnych i ewangelickich, mieszkańcach Łomży. Znajduje się tu około 560 obiektów zabytkowych: kapliczek, rzeźb, krzyży, płyt, ogrodzeń. Kwesty pozwoliły jak dotąd przywrócić świetność przeszło 270 z nich.     

Od początku akcji „Ratujemy łomżyńskie zabytki cmentarne” bierze w niej udział Józef Babiel, wówczas harcerz, teraz wiceprezes TPZŁ i główny organizator kwest.

- Przede wszystkim dziękujemy wszystkim wolontariuszom i ofiarodawcom. Zapewniam, że – jak zawsze - żadna złotówka nie zostanie zmarnowana – powiedział Józef Babiel. -  Cieszę się, że nasza akcja w ogóle się nie wypala. Za każdym razem spotykamy się z wielkim zaangażowaniem, entuzjazmem, życzliwością  wszystkich, którzy biorą w niej udział.

Prosimy nie mówić o rekordach – apelują przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Zdaniem prezesa organizacji łomżyniaków Zygmunta Zdanowicza oraz wiceprezesów Józefa Babiela i Wawrzyńca Kłosińskiego, decydujące znaczenie ma to, że tak wiele osób chce – także w tej formie materialnej – wziąć udział we wspólnym dziele.

Bilans kwesty „Ratujemy łomżyńskie zabytki cmentarne” 2019 to ponad 46, 7 tysiąca złotych wrzuconych do puszek 1 listopada. Do tego doszło ponad 10,5 tysiąca złotych, które odwiedzający cmentarz przy Kopernika umieścili w specjalnych skarbonkach 2 i 3 listopada. To razem 57 297,77 złotych. Piękny dar serc, który pozwoli na uratowanie kolejnych pereł.

- Lista nagrobków wymagających odnowy jest długa. Wspólnie z proboszczem Katedry Marianem Mieczkowskim i służbami ochrony zabytków ustalimy, które będą restaurowane w pierwszej kolejności – podsumował Józef Babiel, wiceprezes TPZŁ.             




Podziel się
Oceń

Komentarze