Jak podkreśla Bartosz Szutkiewicz z RCKiK, osocze może zostać pobrane od osób, które spełniają warunki takie jak dawcy krwi, i ponadto:
- miały przynajmniej jeden potwierdzony dodatni wynik badania na koronawirusa,
- przeszły leczenie i zostały uznane za osoby w pełni zdrowe (uzyskały dwa ujemne wyniki badania, a od wykonania ostatniego badania minęło min. 14 dni),
- są w wieku od 18 do 60 r.ż.,
- nie były ciąży.
Osoby, które spełniają powyższe warunki i chcą wspomóc ciężko chorych powinny skontaktować się z RCKiK w Białymstoku pod nr tel. 663884663 w godz. od 8.00 do 17.30. Na podstawie wywiadu lekarskiego zgłaszający się zostaną wstępnie zakwalifikowani do pobrania osocza.
- Leczenie osoczem polega na podaniu w odpowiednim stadium choroby Sars Cov 2 gotowych przeciwciał, a takie przeciwciała w swoim osoczu, powinna mieć osoba, która te chorobę przeszła. Tak jak każda metoda leczenia Sars Cov 2 - jest to pewien eksperyment, i nie wszystkim uda się w ten sposób pomóc, jednak zdarzają się spektakularne ozdrowienia – wyjaśnia Bartosz Szutkiewicz.
Do tej pory leczenie osoczem w województwie podlaskim zastosowano u 150 pacjentów. W całej Polsce terapii poddano 1,5 tys. chorych.
Potrzebna w dalszym ciągu jest też krew, stąd apel do krwiodawców o zgłaszanie się do RCKiK i oddawanie krwi. W czasie trwania epidemii krwiodawców jest mniej, a krew, której nie da się wyprodukować jest w dalszym ciągu niezbędna do wielu zabiegów i operacji. RCKiK podkreśla, że oddawanie krwi jest bezpieczne, nie trwa długo, a ratuje życie innym.


![Tadeusz Walewacz – „Piosenki o miłości” - Koncert w Hali Kultury w Łomży [VIDEO] Tadeusz Walewacz – „Piosenki o miłości” - Koncert w Hali Kultury w Łomży [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-tadeusz-walewacz-piosenki-o-milosci-koncert-w-hali-kultury-w-lomzy-video-1764420263.jpg)
![Magia Świąt na Starym Rynku w Łomży! Na Starym Rynku pojawiła się choinka! [VIDEO] Magia Świąt na Starym Rynku w Łomży! Na Starym Rynku pojawiła się choinka! [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-magia-swiat-na-starym-rynku-w-lomzy-na-starym-rynku-pojawila-sie-choinka-1764418104.png)
![20-lecie Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego – uroczysty jubileusz i inwestytura św. Brunona [VIDEO] 20-lecie Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego – uroczysty jubileusz i inwestytura św. Brunona [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-20-lecie-lomzynskiego-bractwa-kurkowego-uroczysty-jubileusz-i-inwestytura-sw-brunona-video-1764770590.png)

Komentarze