Wywózki na Sybir były jednym z elementów bolszewickiej okupacji ziem polskich. Pierwsza wywózka miała miejsce w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Z Łomży i okolic wywieziono wtedy ponad 1750 osób. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej doszło do przymusowego wywiezienia od 550 tysięcy do 1,5 miliona obywateli polskich w głąb Związku Radzieckiego.
Reklama

81. rocznica pierwszej wywózki Polaków na Syberię [VIDEO]
Pod tablicą „Pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-1941 na nieludzką ziemię" znajdującej się przy Miejskiej Hali Targowej oraz pod pomnikiem Sybiraków przy ul. Katyńskiej odbyły się uroczystości związane z 81. rocznicą pierwszej wywózki Polaków na Syberię.
- 10.02.2021 18:12 (aktualizacja 26.09.2023 02:58)
![81. rocznica pierwszej wywózki Polaków na Syberię [VIDEO] 81. rocznica pierwszej wywózki Polaków na Syberię [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/xl-81-rocznica-pierwszej-wywozki-polakow-na-syberie-video-1650953619.jpg)
Reklama
Komentarze