W maju w urzędach pracy było zarejestrowanych 852 tys. bezrobotnych. Z tego prawie 60 proc. pojawia się tam tylko po to, żeby się ubezpieczyć. Stąd pomysł resortu pracy na uproszczenie skomplikowanego systemu, co dzięki zinformatyzowanej rejestracji w ZUS ma dać spore oszczędności – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Zresztą takie rozwiązanie od dawna postulują to najbardziej zainteresowani, czyli pośredniaki. Jak tłumaczą ich przedstawiciele, dzięki temu będą mogły skupić się na osobach poszukujących pracy, a nie tych, którzy rejestrują się wyłącznie dla uzyskania prawa do ubezpieczenia zdrowotnego – podkreśla dziennik.
Rejestracja w ZUS pozwoli szybko zweryfikować, czy dana osoba spełnia warunki i czy np. nie dorabia na nieoskładkowanej umowie o dzieło lub nie pracuje na czarno.
Obecnie ubezpieczenie w NFZ ma około 35,9 mln osób. Według GUS jest nas 38,2 mln. To oznacza, że na tych zmianach skorzystałoby nawet 2 mln osób, które w tej chwili mogą nie mieć ubezpieczenia – podkreśla Rz.

![Powołanie Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego na kolejną kadencję - [VIDEO] Powołanie Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego na kolejną kadencję - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-powolanie-podlaskiej-rady-dzialalnosci-pozytku-publicznego-na-kolejna-kadencje-video-1772717124.jpg)
![Kolejni ochotnicy wstąpili w szeregi Wojska Polskiego - [VIDEO] Kolejni ochotnicy wstąpili w szeregi Wojska Polskiego - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-przysiega-wojskowa-w-18-lomzynskim-pulku-logistycznym-video-1773071725.jpg)
![Poznaliśmy nominowanych do Podlaskiej Marki 2025 - [VIDEO] Poznaliśmy nominowanych do Podlaskiej Marki 2025 - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-poznalismy-nominowanych-do-podlaskiej-marki-2025-video-1772810674.jpg)

![Informacje z Mazowsza #140 [VIDEO] Informacje z Mazowsza #140 [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-informacje-z-mazowsza-140-1772880372.png)
Komentarze