Podczas sesji Rady Gminy Kołaki Kościelne przedstawiciele Stowarzyszenia Port Lotniczy Białystok zaprezentowali radnym koncepcje budowy lotniska i infrastruktury mu towarzyszącej.
- Województwo Podlaskie to biała plama jeśli chodzi o infrastrukturę lotniczą. Nie mamy na terenie naszego województwa żadnego czynnego lotniska. Były analizowane różne warianty: Żuki, Topolany, Saniki a także Nowe Chlebiotki – powiedział prezes stowarzyszenia Karol Halicki dodając, że w ostatnim czasie z uwagi na sytuację geopolityczną zaktualizowano mapę i rozważane koncepcje.
Budowa lotniska na wschód od Białegostoku obecnie nie jest rozważana z powodu bliskości granicy państwowej a także istnienia terenów objętych ochroną środowiska. Po wnikliwych analizach i dyskusjach z ekspertami stowarzyszenie wyłoniło dwie potencjalne lokalizacje: Nowe Chlebiotki i Kołaki Kościelne.
Wybudowanie lotniska w gminie Kołaki Kościelne miałoby pozytywny wpływ na rozwój gminy i regionu.
- Lotnisko zapewni miejsca pracy. Lepszą przyszłość dla państwa dzieci. Rozwój gminy. Bardzo wysokie wpływy także z podatków od nieruchomości. Jest to wizja, która może zmienić los wszystkich tutaj obecnych – zapewniał Karol Halicki prosząc władze gminy i radnych o wsparcie inicjatywy.
Obecnie stowarzyszenie poszukuje gruntów i nieruchomości, które można byłoby wykorzystać jako lądowisko i miejsce, w którym zainstaluje się aparaturę meteorologiczną.
Gdyby w gminie Kołaki Kościele powstało lotnisko to zajęłoby one od 600 do 800 hektarów ziemi. Pas startowy znajdowałby się wzdłuż istniejącej drogi S8 i niedaleko infrastruktury.
![Stowarzyszenie Port Lotniczy Białystok proponuje budowę lotniska w gminie Kołaki Kościelne - [VIDEO] Stowarzyszenie Port Lotniczy Białystok proponuje budowę lotniska w gminie Kołaki Kościelne - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/xl-stowarzyszenie-port-lotniczy-bialystok-proponuje-budowe-lotniska-w-gminie-kolaki-koscielne-1721906188-full.jpg)

![Tadeusz Walewacz – „Piosenki o miłości” - Koncert w Hali Kultury w Łomży [VIDEO] Tadeusz Walewacz – „Piosenki o miłości” - Koncert w Hali Kultury w Łomży [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-tadeusz-walewacz-piosenki-o-milosci-koncert-w-hali-kultury-w-lomzy-video-1764420263.jpg)
![Magia Świąt na Starym Rynku w Łomży! Na Starym Rynku pojawiła się choinka! [VIDEO] Magia Świąt na Starym Rynku w Łomży! Na Starym Rynku pojawiła się choinka! [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-magia-swiat-na-starym-rynku-w-lomzy-na-starym-rynku-pojawila-sie-choinka-1764418104.png)
![20-lecie Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego – uroczysty jubileusz i inwestytura św. Brunona [VIDEO] 20-lecie Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego – uroczysty jubileusz i inwestytura św. Brunona [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-20-lecie-lomzynskiego-bractwa-kurkowego-uroczysty-jubileusz-i-inwestytura-sw-brunona-video-1764770590.png)

Komentarze