Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 08:06
Reklama
Reklama
Jak dawniej, tak i dziś – w Łomży kino staje się opowieścią o ludziach i emocjach

W ŁOMŻY, JAK W STARYM KINIE

W niedzielne popołudnie Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży wypełnił się miłośnikami historii polskiej kinematogra
  • Źródło: mdek.lomza.pl
W ŁOMŻY, JAK W STARYM KINIE

Publiczność spragniona atmosfery dawnego, przedwojennego kina, licznie przybyła na to wyjątkowe spotkanie, w którym bohaterem był legendarny popularyzator filmu, Stanisław Janicki, z którym rozmowę – wywiad przeprowadziła dziennikarka i pasjonatka historii dr Maria Bauchrowicz-Tocka. Podczas wydarzenia odbył się również koncert piosenek filmowych Studia Wokalnego eMDeK. Wieczór, przebiegł pod hasłem rozmów o kinie, przedwojennych artystach, życiu i muzyce, przeniósł publiczność do dawnych lat. Ozdobiona scenografią filmową sala stała się klimatycznym tłem dla ciekawej opowieści o blaskach i cieniach polskiej kinematografii. Gość specjalny, Stanisław Janicki – nestor historii filmu, znany jest przede wszystkim jako autor kultowego cyklu „W starym kinie” (emitowanego w latach 1967–1999) – z właściwą sobie charyzmą i niezwykłą umiejętnością ożywił ekranowe historie i dzielił się z publicznością swoimi wspomnieniami i ogromną wiedzą na temat historii tamtych lat. Rozmowa dotyczyła największych gwiazd tamtych lat: Toli Mankiewiczówny, Mieczysławy Ćwiklińskiej, Eugeniusza Bodo, Aleksandra Żabczyńskiego, czy ukochanej postaci Pana Stanisława – Charlie Chaplina. Tych wielkich Artystów kochała przedwojenna publiczność.
 

Szczególnym i lokalnym akcentem wieczoru była historia Toli Mankiewiczówny – jednej z największych gwiazd przedwojennej sceny, obdarzonej niepowtarzalnym urokiem i lirycznym głosem. Artystka urodziła się w urokliwym Bronowie nieopodal Łomży, co stało się świetnym wątkiem łączącym wielką historię kina z lokalnością. Częścią muzyczną spotkania był koncert Studia Wokalnego eMDeK, prowadzonego 28.sezonów przez Magdę Sinoff, pasjonatkę dobrych piosenek z literackim tekstem. Młodzi artyści, z dużym wyczuciem i talentem, wykonali szlagiery przedwojennego kina, przywołując klimat tamtej epoki. Od Pana Stanisława otrzymali zaproszenie do udziału w  kolejnym wydarzeniu o tematyce starego kina. 
 

Występ młodych artystów został wzbogacony o fragmenty archiwalnych filmów, co spotęgowało nostalgiczne wrażenie. Publiczność wypełniła salę do ostatniego miejsca, nagrodziła zarówno prelegentów, jak i młodych wokalistów gromkimi brawami i owacjami na stojąco.
 

Wyjątkowy wieczór spędzony w atmosferze dawnego, przedwojennego kina z pewnością na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Łomży.
 

Panu Stanisławowi życzymy dużo zdrowia i zapraszamy do Łomży! 
 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama