Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 20:15

Partnerstwo dla transplantacji.

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyło się spotkanie dotyczące rozwoju transplantologii i zwiększenia aktywności donacyjnej w zakresie uzyskiwania narządów do przeszczepów w województwie podlaskim.
Partnerstwo dla transplantacji.

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyło się spotkanie dotyczące rozwoju transplantologii i zwiększenia aktywności donacyjnej w zakresie uzyskiwania narządów do przeszczepów w województwie podlaskim. Niniejsze spotkanie, którego gospodarzem był Wojciech Dzierzgowski wicewojewoda podlaski, Prezes ZW PSL zorganizowano w odpowiedzi na inicjatywę prof. Wojciecha Rowińskiego Prezesa Stowarzyszenia Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej Konsultanta Krajowego w dziedzinie transplantologii klinicznej.

Uczestnicy podczas spotkania skupili się przede wszystkim na temacie takim jak: przyczynienie się do dalszego wzrostu liczby transplantacji na Podlasiu, a tym samym zwiększenia ilości przeszczepianych narządów będących wymiernym efektem wdrażania "Partnerstwa dla Transplantacji w województwie podlaskim".

Podsumowując dyskusję i wnioski ze spotkania, wicewojewoda podlaski podkreślił, konieczność kontynuacji podejmowania i wspierania działań, mających na celu zwiększenie liczby przeszczepianych narządów pobranych od osób zmarłych oraz działań promujących rodzinne dawstwo nerek. Ważną również inicjatywą jest tworzenie stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach, punktów konsultacyjnych „Żywy dawca nerki” oraz podnoszenie świadomości społecznej w zakresie promowania idei transplantacji.

W debacie udział wzięli: prof. Magdalena Durlik obecny Prezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej, prof. Roman Danielewicz Dyrektor Centrum Koordynacyjno – Organizacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”, przedstawiciel Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dr hab. Wojciech Łebkowski. Ponadto uczestnikami spotkania byli zaproszeni: przedstawiciel z ramienia Marszałka Województwa Podlaskiego – dr Agnieszka Janke, konsultanci wojewódzcy w dziedzinach: transplantologii klinicznej, neurologii, nefrologii oraz koordynator transplantacyjny USK w Białymstoku i Kapelani Szpitalni.

Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. List Intencyjny dotyczący Partnerstwa dla Tansplantacji w województwie zawarto w dniu 25 lutego 2011 r. w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.  Podpisało go 15 sygnatariuszy. Zawarty został w trosce o dobro ludzi chorych, których zdrowie może przywrócić przeszczep organu, przy czym uznano za konieczną metodę transplantacji przy zachowaniu godności osób (darczyńcy i darbiorcy) oraz etyczności postępowania medycznego. Program "Partnerstwo dla transplantacji, którego jednym z sygnatariuszy jest wojewoda podlaski Program "Partnerstwo dla transplantacji" jest ogólnopolskim projektem, realizowanym we wszystkich województwach, skierowanym do wielorakiego kręgu odbiorców. Poza szeroko rozumianym społeczeństwem, kluczowymi grupami w jego realizacji są: środowisko medyczne (lekarze, pielęgniarki, dyrektorzy szpitali), przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej, podmioty tworzące szpitale, nauczyciele, młodzież szkolna oraz Kościół. Jego celem jest uzyskanie społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów pobieranych od osób zmarłych jak również dawców rodzinnych, a także zwiększenie liczby przeszczepów poprzez utworzenie stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach. Z przedstawionych danych statystycznych wynika, iż szczególnie istotną rolę w procesie pozyskiwania organów dla oczekujących pacjentów odgrywają dyrektorzy szpitali.  Zadaniem szpitala jest zapewnienie potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu, w tym dbałość o pobieranie narządów od zmarłych w celu przeszczepienia, co nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem ze strony dyrektorów szpitali.


Podziel się
Oceń

Komentarze