Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 20:42

O powstaniu styczniowym w Muzeum w Ciechanowcu

Łomżyńsko – Drohickie Bractwo Kurkowe oraz Towarzystwo Strzeleckie w Ciechanowcu pod patronatem Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego zorganizowało w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Łomżyńsko – Drohickie Bractwo Kurkowe oraz Towarzystwo Strzeleckie w Ciechanowcu pod patronatem Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego zorganizowało w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

–Z inicjatywy Bractwa Kurkowego zorganizowano konferencję poświęconą 150. rocznicy Powstania Styczniowego, które na Podlasiu trwało najdłużej. Dzięki naszej pracy, zaangażowaniu oraz przychylności wojewody, władz samorządowych, marszałka oraz starosty możemy wspominać historyczne boje o wolność naszej Ojczyzny. Cieszę się niezmiernie, że konferencja odbyła się właśnie w tym historycznym miejscu – mówił starszy Łomżyńsko – Drohickiego Bractwa Kurkowego Tomasz Miliszkiewicz.

Pierwszego dnia obchodów odbyła się konferencja poświęcona 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W programie przewidziano wiele ciekawych wykładów traktujących o różnych aspektach Powstania Styczniowego. Wśród nich wykład zatytułowany – Wpływ polskich powstań narodowych na działalność i tradycje bractw strzeleckich, który przedstawił dr Krzysztof Gwóźdź z Muzeum w Tarnowskich Górach. Goście mieli również okazję zwiedzić Muzeum, a następnie ubrani w niecodzienne stroje wzięli udział w balu królewskim.

–Jest to spotkanie przyjaciół, ludzi zaangażowanych w kultywowanie tradycji i przekazywanie wiedzy historycznej. Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu jest doskonałym miejscem do takich spotkań. Muzeum jest ośrodkiem, który skupia wszelkie inicjatywy kulturalne i historyczne. Dlatego cieszę się bardzo, że niedawno powstałe, najmłodsze w Polsce Łomżyńsko – Drohickie Bractwo Kurkowe zdecydowało się na organizację tych uroczystości właśnie u nas – mówiła Dorota Łapiak, dyrektor Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu. – Spotkanie jest wspaniałą okazją do tego, by przypomnieć historię Powstania Styczniowego.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się mszą świętą koncelebrowaną przez ks. Antoniego Dydycza – biskupa drohiczyńskiego, w zabytkowym kościele znajdującym się na terenie Muzeum Rolnictwa, podczas której nastąpiło poświęcenie kontuszy nowo wstępujących braci. Następnie wiele zimowych wrażeń dostarczył kulig połączony z ogniskiem.

Atmosfera Muzeum w Ciechanowcu – starych budynków i przedmiotów, a także zimowych kuligów robiła wrażenie odbycia podróży w czasie, może nawet w czasy Powstania Styczniowego.

Zapraszamy do oglądania relacji z tego wyjątkowego wydarzenia w Telewizji Narew i na portalu www.narew.info.


Podziel się
Oceń

Komentarze