Światowe Dni Młodzieży w Polsce i Diecezji Łomżyńskiej

  • 01.12.2015, 11:10
  • Karolina Łomotowska
Światowe Dni Młodzieży w Polsce i Diecezji Łomżyńskiej
Światowe Dni Młodzieży, które - na mocy decyzji papieża Franciszka - sprowadzą miliony młodych ludzi ze wszystkich kontynentów w lipcu 2016 roku do Krakowa, będą jednym z największych wydarzeń międzynarodowych w naszym kraju od czasu pielgrzymek świętego papieża Jana Pawła II.

Światowe Dni Młodzieży, które - na mocy decyzji papieża Franciszka - sprowadzą miliony młodych ludzi ze wszystkich kontynentów w lipcu 2016 roku do Krakowa, będą jednym z największych wydarzeń międzynarodowych w naszym kraju od czasu pielgrzymek świętego papieża Jana Pawła II. Swoją cząstkę w wielkim dziele będzie miała także Diecezja Łomżyńska.

Cała sala ambasadorów

- Ambasadorom przysługuje tytuł "ekscelencji", zatem witam Wasze Ekscelencje. I mówię to nie tylko do obecnych tu biskupów - spotkanie w siedzibie Szkół Katolickich w Łomży otworzył ksiądz Jacek Czaplicki, dyrektor diecezjalnego biura Światowych Dni Młodzieży.

"Ekscelencjami" wypełniającymi salę byli tym razem: parlamentarzyści, samorządowcy, szefowie ważnych firm, instytucji i organizacji społecznych, przedstawiciele świata mediów, kultury i sztuki, twórcy. Łącznie ponad 100 osób. Wśród nich Artur Filipkowski, szef Grupy Medialnej Narew. Wszyscy otrzymali specjalne dyplomy oznaczające, że zostają Ambasadorami Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Łomżyńskiej.

- Proszę się nie obawiać ambasadorskich obowiązków - tłumaczył ksiądz Jacek Czaplicki. - Wiele już Państwo robią na rzecz tego wielkiego wydarzenia swoją codzienną pracą. A poza tym wystarczy po prostu mówić dobrze o tym, co nas czeka.

W gronie ambasadorów znalazł się m. in. wójt Sokół Józef Zajkowski.  Zamierza pokazać gościom m. in. inicjatywy społeczne gminy i jej wspaniałą przyrodę w Narwiańskim Parku Narodowym i jego otulinie. - Łomża także będzie gotowa - deklaruje nowy przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Tadeusz Grzymała. Ponieważ jest znanym i cenionym producentem miodu, szczególnie ucieszył go jeden ze znaków graficznych diecezjalnych przygotowań z cytatem z Biblii: "Kanaan - land of milk and honey" (Kanaan - kraina mleka i miodu).

- Jest takie powiedzenie: "miód w gębie". Postaramy się, aby nasi goście wyjeżdżali stąd mając właśnie taki miodowy smak Łomży i Ziemi Łomżyńskiej w ustach i w pamięci - stwierdził przewodniczący miejskiego samorządu.

O promowaniu wyśmienitego mleczarstwa mówił z kolei ksiądz biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Ten motyw wykorzystać chce również Dariusz Latarowski, burmistrz Grajewa, w którym swoją siedzibę ma mleczny potentat - spółdzielnia Mlekpol i gdzie niedawno powstało pierwsze Muzeum Mleka.

Na jeszcze jeden ważny aspekt promocyjny ŚDM zwrócił uwagę łomżyński ksiądz biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski. Powinna być to historia i współczesne oblicze diecezji świętującej 90-lecie.

Artystyczną oprawę - wokalną i aktorską - uroczystości mianowania Ambasadorów Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Łomżyńskiej zapewniła młodzież z grupy "Solid Deo" działającej w Szkołach Katolickich im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Przy dźwiękach ukochanej przez świętego papieża Jana Pawła II "Barki" wszyscy Ambasadorowie utworzyli żywy łańcuch połączonych dłoni.

Diecezjalna część Światowych Dni Młodzieży potrwa od 20 do 25 lipca 2016 roku. Potem (26 - 31 lipca) uczestnicy spotkają się w Krakowie.                       

Światowe wydarzenie

Światowe Dni Młodzieży do inicjatywa przedstawiona w 1985 roku przez świętego papieża Jana Pawła II. Odbywają się co roku w diecezjach, a co dwa - trzy lata w wymiarze światowym. Miliony młodych ludzi gościły do tej pory m. in. Rzym, Buenos Aires, Denver, Manila, Paryż, Sydney, Kolonia, a ostatnio Rio de Janeiro. W Polsce odbyły się do tej pory raz - w Częstochowie w 1991 roku. Z założenia mają być przede wszystkim świętem wielkiej wspólnoty Kościoła, czasem bycia razem, wspólnej modlitwy i doświadczania wiary.

Przygotowania do przyjęcia gości w parafiach Diecezji Łomżyńskiej już się rozpoczęły.

- Spodziewamy się około 5 tysięcy gości - informuje ksiądz Jacek Czaplicki, dyrektor diecezjalnego biura Światowych Dni Młodzieży. - 1,5 tysiąca już potwierdziło przyjazd. Są wśród nich młodzi ludzie z pobliskich krajów - Litwy czy Rosji, ale również z Meksyku i Salwadoru.

W działaniach związanych z przyszłorocznym świętem "młodego Kościoła" na Ziemi Łomżyńskiej i Ostrołęckiej biorą udział setki osób. Do tej pory przede wszystkim duchowni i młodzież skupieni w kilku sekcjach, które zajmują się  wszelkimi aspektami wydarzenia: jego wymiarem formacyjno - modlitewnym, muzycznym, medialno - językowym, techniczno - logistycznym, wolontariatem, peregrynacją symboli ŚDM, promocją i współpracą oraz specjalnym programem Bilet dla Brata. Ma on na celu pomoc organizacyjną i finansową, aby mogło przyjechać do Polski i diecezji jak najwięcej gości z krajów zza naszej wschodniej granicy. Są także centra dekanalne, do których można się zgłaszać po informacje, a może także z chęcią pomocy. Jest promocyjny film, który można znaleźć m. in. na facebook'owej stronie Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Łomżyńskiej.

Duszpasterz diecezji, ksiądz biskup Janusz Stepnowski mówi w nim:

- Jest to region piękny w swej swoistej urodzie. Chciałbym abyście mieli okazję poznać przede wszystkim ludzi. Drodzy Przyjaciele, zapraszam Was.

Słowa zaproszenie kierują do swoich rówieśników ze świata młodzi łomżanie.   

- Pokazać im jak przeżywamy naszą codzienność, jak doświadczamy Boga w codziennym życiu   - mówi Daria Chełstowska.

Diecezja Łomżyńska spodziewa się około 5 tysięcy gości ze świata. W pozostałych diecezjach i na koniec w Krakowie mogą się zebrać miliony. O radość tworzenia takiej wspólnoty chyba nie ma co się martwić. Jest to jednak także gigantyczne przedsięwzięcie organizacyjne - bezpieczeństwo, transport, wyżywienie i mieszkanie, opieka medyczna. W każdej dziedzinie pracy dla rządu i samorządów, wszelkich instytucji jest mnóstwo. Jednym z tych, którzy będą ją wykonywać jest Jacek Bogucki, poseł z województwa podlaskiego i od niedawna wiceminister rolnictwa.

- Będziemy musieli wszystkich naszych miłych gości nakarmić - powiedział. - W tym okresie powinniśmy mieć jeszcze nasze wspaniałe truskawki, inne owoce i warzywa. Chciałbym, aby była to także światowa promocja polskiej żywności.       

Dlaczego w ogóle warto podejmować się tak ogromnego wyzwania?

- Wśród korespondencji, jaką otrzymujemy, znalazły się mailowe listy z Brazylii, Korei Włoch. Młodzi ludzie stamtąd od wyznaczenia Krakowa na organizatora ŚDM 2016 roku  zbierają pieniądze na wyprawę do Polski. Chcą  twarzą w twarz spotkać się z rówieśnikami, poznać polskie rodziny, kulturę i naturę - wyjaśniał ksiądz Jacek Czaplicki. 

Więcej szczegółów dotyczących krajowych i diecezjalnych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 można znaleźć na stronie internetowej:  www.sdm.lomza.pl. 

Karolina Łomotowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe