czwartek, 28 marca 2024 16:08

Polska w ćwierćfinale z Portugalią. Dalej grają też: Walia, Francja, Niemcy, Belgia

Legendarny szwajcarski strzelec Wilhelm Tell zmienił obywatelstwo i nazywa się teraz Jakub Błaszczykowski. Trafił w trakcie gry, trafił w rzutach karnych. Polska jest wśród 8 najlepszych drużyn Euro 2016. Żeby być jeszcze wyżej będziemy musieli wygrać z Cristiano Ronaldo i jego kolegami z reprezentacji Portugalii. A mistrzostwa naszego kontynentu najlepiej jest oglądać w Restauracji "Na Farnej" na łomżyńskiej Starówce.

Lekko nie było, choć - jak zwykle na tych mistrzostwach - powinno być lżej. Już po niecałej minucie powinniśmy prowadzić, ale.... Nieważne. Nasz napastnik z numerem 7 postanowił znów poćwiczyć strzały z odchylenia. No i jeszcze mu nie wychodzi. Na szczęście, trener Adam Nawałka wziął do Francji Jakuba Błaszczykowskiego, którego wielu fachowców chciałoby już zesłać do drużyny oldbojów.

Doświadczony mistrz strzelił z gry po akcji i dośrodkowaniu Kamila Grosickiego (znakomity mecz). Potem był bezbłędny w serii rzutów karnych. Mecz zakończył się wynikiem 1:1, bo Xherdan Shaqiri strzelił tak, jak już nigdy w życiu nie strzeli - przewrotką. Wszystkie inne uderzenia w światło bramki Łukasz Fabiański obronił. Znowu zagrał świetnie, bardzo dobrze obrońcy i Grzegorz Krychowiak. Walczył i był kopany Robert Lewandowski. Jak przyszło do karnych największe gwiazdy reprezentacji Polski nie zawiodły. Zaczął Robert Lewandowski, a potem trafili Arkadiusz Milik, Kamil Glik, Jakub Błaszczykowski i na finał - Grzegorz Krychowiak. Szwajcar Granit Xhaka strzelił obok bramki. Mamy ćwierćfinał.

W finałach mistrzostw Europy Polska - jakby nie było - dwukrotnie trzecia drużyna świata, tak daleko jeszcze nie zawędrowała.  Pierwszy krok zrobiony. Następnym rywalem będzie Portugalia.. W dosyć dziwnym meczu wygrała z Chorwacją. W 90. minutach podstawowego czasu gry obie drużyny ustanowiły rekord - żadnego strzału w światło bramki. Wzajemne szachowanie trwało jeszcze na 5 minut przed końcem dogrywki. Wtedy do ataku rzucili się Chorwaci. Trafili w słupek. Kontra Portugalii. Strzał Cristiano Ronaldo jeszcze bramkarz odbił, ale z dobitką zdążył Ricardo Quaresma. Chorwaci w rozpaczy. Portugalia szykuje się na Polskę, a Pepe na Roberta Lewandowskiego.

W 1/8 finałów jest także Walia. W bratobójczym pojedynku Wysp Brytyjskich pokonała Irlandię Północną 1:0. Tak zwanego "swojaka" strzelił Irlandczyk Gareth McAuley.

W niedzielne popołudnie dołączyli gospodarze. Francja fatalnie zaczęła mecz z Irlandią tracąc bramkę już w 2 minucie z rzutu karnego i długo nie mogła się pozbierać. Dopiero między 58 a 61 minutą gry dwa razy trafił Antoine Griezmann. Potem jeszcze najlepszy obrońca Irlandii zszedł z czerwona kartką i skończyło się na 2:1 dla faworytów. Irlandia zebrała za to - jak zwykle - brawa za walkę i "serducho" do gry. W kolejnym meczu nasi sąsiedzi Niemcy pokazali moc i nie dali zipnąć naszym innym sąsiadom - Słowakom. Pewne 3:0. Bramki strzelili Jerome Boateng, Mario Gomez i Julian Draxler, a jeszcze Mesut Oezil nie wykorzystał karnego. Niemcy trafią w ćwierćfinale na Hiszpanię lub Włochy. I to powinno być coś! Wieczór nie był miły dla naszych węgierskich bratanków. Belgia rozbiła ich 4:0 używając ich własnej broni, czyli ludzi o niewymawialnych nazwiskach. Jeżeli kapitan Węgier może się nazywać Balazs Dzsudzsak, to nic dziwnego, że dwa gole strzelili im Toby Alderweireld i Michy Batshuayi. Dopiero jak już było "pozamiatane" dobili naszych przyjaciół Eden Hazard i Yannick Carrasco. W ćwierćfinale Belgia zagra z Walią. Szkoda, że w Lille, a nie np. w ślicznej walijskiej miejscowości Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, co podobno oznacza: Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod Czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia.

Włochy - Hiszpania, poniedziałek 27 czerwca, godz. 18, St. Denis

Anglia - Islandia, poniedziałek 27 czerwca. godz. 21, Nicea.

1/4 finałów

Polska - Portugalia, czwartek 30 czerwca, godz. 21. Marsylia

Walia - Belgia, piątek 1 lipca, godz. 21, Lille

Niemcy - Włochy/ Hiszpania, sobota 2 lipca, godz.  21, Bordeaux

Francja - Anglia/Islandia, niedziela 3 lipca, godz. 21, St. Denis.

Wszystkie te mecze przyniosą najwięcej emocji oglądane w Restauracji "Na Farnej"!

"Euro na Starówce" - to najlepszy smak kibicowania!