O Via Baltica w Sejmie

  • 22.07.2016, 01:52 (aktualizacja 22.07.2016, 09:24)
  • Maciej Gryguc
O Via Baltica w Sejmie
Kolejne ważne potwierdzenie planów dotyczących budowy trasy Via Baltica na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna (z obwodnicą Łomży) zabrzmiało w Sejmie. Wygłosił je wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit odpowiadając na pytanie przedstawione przez posła Dariusza Piontkowskiego, a zgłoszone wspólnie także przez posłów Bernadetę Krynicką, Kazimierza Gwiazdowskiego i Lecha Antoniego Kołakowskiego (wszyscy PiS).

- Droga S 61 z Ostrowi do Szczuczyna wraz z obwodnicą Łomży będzie gotowa do roku 2021– poinformował z sejmowej trybuny wiceminister Jerzy Szmit. – Biorąc pod uwagę stan przygotowania dokumentacji, można powiedzieć, że GDDKiA będzie gotowa do ogłoszenia przetargu jeszcze w tym roku. Ta decyzja jest jeszcze elementem zatwierdzenia całego Programu budowy dróg krajowych, ale wszystko wskazuje na to, że ta inwestycja znajdzie finansowanie i rzeczywiście w tym roku jeszcze przetarg zostanie ogłoszony.

Jak przypomina portal rynekinfrastruktury.pl, Via Baltica na terenie Polski prowadzi od strony Warszawy w kierunku przejścia granicznego w Budzisku. Na odcinku od Ostrowi stanowi drogę ekspresową S61. W ostatnim okresie trasa jest w coraz większym stopniu obciążona ruchem, co powoduje, że stała się ona jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. 

Fragment z Ostrowi do Szczuczyna liczący około 90 kilometrów, według zapowiedzi wiceministra, będzie to trasa dwujezdniowa klasy GP, dostosowana do nośności 115kN na oś. Niemal w całości będzie poprowadzona po nowym śladzie. Planowana prędkość projektowa to 110 km/h. Wraz z drogą powstanie infrastruktura towarzysząca, obiekty inżynierskie i środowiskowe, a także urządzenia bezpieczeństwa ruchu. 

Bardzo mocno i jednoznacznie zabrzmiały słowa wiceministra dotyczące obwodnicy Łomży: "Ruch drogowy w Łomży, zatłoczenie ruchu ciężarowego, który przejeżdża przez Łomżę to sytuacja, którą trzeba jak najszybciej skończyć. Wydaje mi się, że jesteśmy na dobrej drodze, by te wyczekiwane przez długie lata inwestycje zostały zrealizowane. 

Portal przytacza także odpowiedź Jerzego Szmita na pytanie, czy realizację inwestycji mogą jeszcze opóźnić ewentualne protesty dotyczące planowanego przebiegu tej trasy, odpowiedział, że ten etap jest już przeszłością. – Dokumentacja jest prawie gotowa i jeśli były jakieś problemy to już szczęśliwie za nami i jesteśmy blisko podjęcia realizacji – stwierdził. 

W odniesieniu do fragmentów trasy S61 od Szczuczyna do obwodnicy Augustowa w okolicach Raczek już wcześniej udało się pozyskać dofinansowanie z instrumentu Łącząc Europę (CEF). Odcinek od Szczuczyna w kierunku Ostrowi wciąż czeka na środki. W czerwcu, podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej zorganizowanego w Łomży przez posła Lecha Antoniego Kołakowskiego przedstawiciele resortów infrastruktury, rozwoju i finansów informowali, że środki na tę trasę będą zapewnione.  

fot. TV Narew

Plany budowy trasy Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna i obwodnicy Łomży przedstawili w czerwcu w Łomży zaproszeni przez posła Lecha Antoniego Kołakowskiego przedstawiciele rządu uczestniczący w posiedzeniu podkomisji ds. wykorzystania funduszy Unii Europejskiej. Obok łomżyńskiego parlamentarzysty posłanka Joanna Lichocka     

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe