Wojskowe świętowanie w Łomży

  • 12.08.2016, 11:27 (aktualizacja 12.08.2016, 11:32)
  • Maciej Gryguc
Wojskowe świętowanie w Łomży UM Łomża
Od spotkania czynnej kadry wojskowych oraz kombatantów i weteranów z władzami miasta i powiatu rozpoczęły się w Łomży uroczystości Święta Wojska Polskiego. W Ratuszu pojawili się także posłowie Lech Antoni Kołakowski i Kazimierz Gwiazdowski.

Święto przypadające 15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku, ma w Łomży wymiar szczególny. Na kilka dni na przełomie lipca i sierpnia maszerujące na Warszawę wojska sowieckie zostały zatrzymane pod Łomżą przez część żołnierzy 33. Pułku Piechoty wspomaganych przez mieszkańców miasta i okolicznych wsi. Jak oceniają historycy, tych kilka dni dało polskiej armii czas na przygotowanie obrony Warszawy i kontrofensywy, która uratowała Polskę (a pewnie i Europę) przed bolszewicką „powodzią”. Do tych wydarzeń nawiązali podczas spotkania prezydent Mariusz Chrzanowski i kierownik Warsztatów Technicznych w Łomży major Krzysztof Rabek. Przypomnieli słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, że „bez cudu nad Narwią, nie byłoby cudu nad Wisłą”. Podziękowania i gratulacje żołnierzom, którzy obecnie realizują swoje zadania, oraz weteranom przekazała w okolicznościowym toaście zastępca prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk.

Odświętny nastrój spotkania nie przeszkodził w rozmowie o ważnych problemach wojska i obronności. W ocenie posła Lecha Antoniego Kołakowskiego, ostatnie lata przyniosły znaczne osłabienie bojowego potencjału polskiego wojska. Jak obrazowo stwierdził: najnowocześniejsze czołgi i samoloty polskiej armii można by zmieścić na płycie i bieżni boiska. - Musimy być gotowi, aby obronić się sami – stwierdził.

Prezydent Mariusz Chrzanowski poinformował działaniach podejmowanych dla wzmocnienia rangi i liczebności wojska w Łomży. Obecnie jest to około 40 osób w mundurach w Warsztatach Technicznych i Wojskowej Komendzie Uzupełnień oraz ponad 130 pracowników cywilnych obu instytucji. Władze miasta i poseł Lech Antoni Kołakowski w swoich wystąpieniach sejmowych i rozmowach z ministrem Antonim Macierewiczem zabiegają o przywrócenie „mobilności” jednostki. Parlamentarzysta wystąpił także ostatnio do ministra obrony o pilne rozważenie podwyżek płac cywilnych fachowców pracujących dla wojska w Łomży.

Drugi wątek rozmów na szczeblach rządowych wiąże się z tworzeniem struktur Obrony Terytorialnej w kraju. Według informacji przekazanych podczas spotkania, w planach jest stworzenie brygady OT z dowództwem w Białymstoku. Miałaby się składać prawdopodobnie z czterech batalionów, z których jeden mógłby stacjonować w Łomży (pozostałe w Białymstoku, Suwałkach i Siedlcach). To wiązałoby się z większą obecnością oficerskiej i podoficerskiej kadry szkoleniowej dla zainteresowanych służbą w OT.

Prezydent Mariusz Chrzanowski poinformował również o podjęciu inicjatywy wprowadzenia w mieście ”karty weterana”, czyli katalogu ulg i przywilejów dla środowiska dawnych wojskowych (także z młodszych pokoleń, którzy brali udział w misjach pokojowych).

- Chciałbym, aby była to forma podziękowania dla osób, które w różnych okresach włożyły wiele wysiłku i przelewały krew, abyśmy żyli dziś w wolnym kraju – powiedział.

Wydarzenia związane ze Świętem Wojska Polskiego w Łomży potrwają jeszcze do 15 sierpnia.

Program:

12 sierpnia 2016 r.
godz. 14:00 - uroczysta zbiórka kadry wojska i pracowników Warsztatów Technicznych Łomża przed pomnikiem 33 pp. (Al. Legionów 133)
godz. 15:00 - spotkanie żołnierskich pokoleń - pokazy sprzętu i wyposażenia wojskowego, koncert okolicznościowy i impreza plenerowa „Wojsko na swojsko” (tereny przy Klubie Wojskowym, Al. Legionów 133)

14 sierpnia 2016 r.
godz. 17:30 - koncert uczniów PSM I st. w Zambrowie oraz Estońskiej Orkiestry Młodzieżowej z mażoretkami (Muzeum Przyrody w Drozdowie)

15 sierpnia 2016 r.
godz. 9:30 - złożenie kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy 33 pp. (Pl. Papieża Jana Pawła II)
godz. 10:00 - Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego (Katedra Łomżyńska)
godz. 11:00 - zapalenie zniczy na mogiłach żołnierskich (cmentarz przy ul. M. Kopernika)
godz. 18:30 - koncert „Ku Pamięci i Nadziei” - wykonawcy: Mad Bee, Bethel, Panny Wyklęte (Stary Rynek)

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe