„Droga życia” – śladami ręczników ludowych

  • 23.08.2016, 12:16
  • Karolina Łomotowska
„Droga życia” – śladami ręczników ludowych
Otwarcie wystawy czasowej "Droga życia - ręcznik ludowy z kolekcji Muzeum w Bielsku Podlaskim" odbędzie się w piątek 26 sierpnia o godz. 12:00 w siedzibie głównej Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu przy ul. Pałacowej 5.

Wystawa „Droga życia – ręcznik ludowy z kolekcji Muzeum w Bielsku Podlaskim” to osobliwa podróż po świecie ręczników ludowych stwarzająca widzowi możliwość spotkania z kilkudziesięcioma ręcznikami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Nowa propozycja bielskiego Muzeum to nie tylko przewodnik po świecie ręczników ludowych. Przemierzając wystawę niejako uczestniczymy w ziemskiej wędrówce przez życie kobiet, które je tkały, wyszywały lub korzystały z nich w najważniejszych momentach życia. Każdy ręcznik to cichy świadek historii konkretnej osoby, co więcej uczestnik tej historii i jej nieodzowny element. Ręcznik towarzyszył ludziom podczas narodzin, był obecny na ślubie i weselu, uczestniczył w świętach, obrzędach religijnych i w ostatniej drodze życia człowieka. Zachęcamy do symbolicznego podjęcia trudu wędrówki śladami ręczników – „Drogą życia”, która jest swoistą pielgrzymką człowieka po ziemskim padole. To pielgrzymka podczas, której bez względu na trud i okoliczności wiernie towarzyszył człowiekowi ręcznik.

Karolina Łomotowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe