Imieny niezwykłej ulicy - VIDEO i FOTO

  • 25.08.2016, 13:58 (aktualizacja 26.08.2016, 13:55)
  • Maciej Gryguc
Imieny niezwykłej ulicy - VIDEO i FOTO
Pięknym polskim i europejskim zwyczajem jest żeby nie tylko każdy człowiek, ale także każde ważne miejsce, każda ulica miała swoje imię. Nasza ulica nosi imię Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego i jest to dla nas wielkim zobowiązaniem. Tak doktor Tadeusz Kowalewski z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana uzasadnia wyjątkową inicjatywę – Imieniny Ulicy.

Temu przedsięwzięciu, które zaplanowane zostało na sobotę 3 września, poświęcona był konferencja prasowa w siedzibie Civitas Christiana.

- Ulica Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego to zaledwie 500 metrów. Ale największego w Łomży i regionie „stężenia niezwykłości”. Gdzie indziej sąsiadują ze sobą Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z Łomżyńskiem Centrum Medycznym i jeszcze kilkunastoma placówkami ochrony zdrowia. Oaza zieleni, czyli powstający Park Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma z pięknie rozwijającym się Parkiem Wodnym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Instytucje takie jak Civitas Christiana ze sklepami, zakładami, usługowymi i firmami przeróżnych branż – podkreśliła prowadząca konferencję Monika Strzelecka.

Jak podkreślił Tadeusz Kowalewski, kardynał Stefan Wyszyński, to nie tylko polski Prymas Tysiąclecia i europejski oraz światowy przywódca Kościoła i mąż stanu, ale także łomżyński „ziomek”. W młodości uczył się w Łomży, modlił się w Katedrze.

 

- Dwa są główne cele naszej inicjatywy: kultywowanie pamięci o jej niezwykłym patronie oraz integracja mieszkańców. Przecież najtrwalsze wspomnienia i przeżycia przechowujemy z dzieciństwa i życia na naszych ulicach – powiedział Tadeusz Kowalewski.

- To inicjatywa entuzjastów, podjęta przez tych i dla tych, którzy chcą czegoś więcej. Dotyczy to spraw podstawowych jak brak dziur i dołów na chodnikach i jezdni, ale także wydarzeń ze sfery umysłu i talentu – dodawał doktor Waldemar Pędziński, prezes Łomżyńskiego Centrum Medycznego. - Chcemy, aby Imieniny Ulicy były także paradą talentów – muzycznych, plastycznych. Zapraszamy!

Kolejnym współgospodarzem wydarzenia będzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który nie tylko prowadzi Park Wodny przy ulicy Wyszyńskiego, ale także obiekty Orlika kilkadziesiąt metrów dalej.

- To dla nas przyjemność i obowiązek. Po części „imieninowej” w ogrodzie ŁCM zapraszamy na Orlika na rozgrywki Miejskiej Ligi Piłki Nożnej, a także na atrakcje i niespodzianki przygotowane w Parku Wodnym – zachęcał Marcin Marzec z MOSiR.

Duchową pieczę nad Imieninami Ulicy sprawują księża z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z proboszczem Jerzym Abramowiczem na czele.

Właśnie w świątyni mszą świętą w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia mieszkańcy i przyjaciele ulicy rozpoczną w sobotę 3 września o godz. 9 to święto. Po mszy uczestnicy będą mogli wysłuchać prelekcji Iwony Czarcińskiej z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego o „Aktualności myśli Prymasa Tysiąclecia”.

Od 10.30 wszyscy przenoszą się na sąsiadującą ze świątynią posesję Łomżyńskiego Centrum Medycznego. Tam odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej znanego łomżyńskiego twórcy Gabora Lorinczego. Na scenie w ogrodzie ŁCM prezentować się będą m.in. zespół kurpiowski „Łomżyniacy”, „młode talenty” w Korzennym Warsztacie Muzyki i zadebiutuje zespół „Otwarte Serca”. Organizatorzy zaproszą również na Sesję Marzeń, czyli rozmowy o ulicy Wyszyńskiego oraz do spróbowania prawdziwej grochówki.

Po godz. 14 na swoje obiekty zaprasza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Maciej Gryguc

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe