Coś dla melomanów

  • 05.09.2016, 13:04
  • Karolina Łomotowska
Coś dla melomanów
Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w kalendarzu kulturalnym regionu. W tym roku odbywa się po raz dwunasty. Pierwsze festiwalowe utwory już usłyszeliśmy, ale przed nami jeszcze wiele muzycznych uniesień, które potrwają do 23 października.

Festiwal został zainaugurowany 4 września uroczystym koncertem w łomżyńskiej katedrze. W roli solistów wystąpili: Agnieszka Sokolnicka oraz Wojciech Sokolnicki – tenor, który niedawno zadebiutował w Łomży u boku Grażyny Brodzińskiej.

W kolejnych koncertach w ramach Sacrum et Musica wystąpi wielu znakomitych artystów, a wśród nich – ulubieńcy łomżyńskiej publiczności, jak Anna Jeremus czy Jacek Szymański, ale też debiutujący tutaj - Stefan Fraas, czy włoski zespół Art-Kalispera.

Zaprezentowane zostaną zarówno dzieła klasyczne, jak też muzyka nowa. Kilkakrotnie na jesieni zabrzmią utwory znakomitego kompozytora – Stanisława Moryto, który właśnie napisał Suitę Kurpiowską, specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry. Wykonanie jego dzieł: Koncertu na Harfę, Perkusję i Orkiestrę Smyczkową, czy też cyklu Pieśni Kurpiowskich związane jest z faktem, iż łomżyńska filharmonia jest w trakcie nagrań płyty, która uświetni obchody 70. rocznicy urodzin tego twórcy. Na estradzie pojawią się też soliści, którzy wystąpią na nagraniu: znakomita sopranistka – Anna Mikołajczyk-Niewiedział, wybitna harfistka – Anna Sikorzak-Olek, czy znany perkusista – Stanisław Skoczyński.

Jak widać z tej krótkiej zapowiedzi – program festiwalu będzie niezwykle zróżnicowany, zarówno pod względem stylu prezentowanej muzyki, jak i obsady wykonawczej. Tu należy dodać, iż oprócz doświadczonych artystów pojawią się jak zwykle młodzi muzycy w programie przygotowanym przez Państwową Szkołę Muzyczną w Łomży, ale też studenci (orkiestra Sinfonia Academica), czy inni młodzi wykonawcy.

Najbliższe koncerty w ramach festiwalu odbędą się w niedzielę 11 września w Łomży, Grajewie i Puchałach. Na grajewskiej scenie o godz. 12:00 w Kościele pw. św. Jana Pawła II przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 34 wystąpią: Manfredo di Crescenzo z Włoch (dyrygent), Olga Siemieńczuk (sopran), Karolina Kuklińska (mezzosopran), oraz ks. Tomasz Chludziński (recytator). W programie: F. Fenaroli – Stabat Mater, A. Jarzębski – Tamburetta, Anonim – Sinfonia de Nativitate. Wstęp wolny.

W Łomży o godz. 18:00 w Kościele Zakonnym pw. Trójcy Przenajświętszej (Siostry Benedyktynki) przy ul. Dwornej 32 oraz w Puchałach o godz. 13:00 w Kościele pw. św. Wojciecha BM wystąpią: Anna Jeremus-Lewandowska (sopran), Marta Książek (sopran koloraturowy), Ewa Murzynowska (sopran) oraz Kwartet "Alla Breve": Jan Zugaj (skrzypce), Katarzyna Janas-Dziewa (skrzypce), Ewa Barczyk (wiolonczela), Tatiana Baranovskaya (fortepian). W programie: W.A. Mozart, W. Bohmann, Ch. Gounod, J. Strauss, L. Różycki, F. Schubert, H. Cander, G. Gershwin. Wstęp wolny.

Wszystkim życzymy udanych koncertów, a Państwu wielu wzruszeń i niezwykłych doznań w obcowaniu z wielką muzyką - mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, jednocześnie wszystkich zapraszając do wzięcia udziału w tej podróży po różnych epokach i stylach muzycznych, jaką jest festiwal Sacrum et Musica.

                                               

Karolina Łomotowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe