Na „ósemce” budowa trwa

  • 06.09.2016, 12:23 (aktualizacja 06.09.2016, 12:50)
  • Maciej Gryguc
Na „ósemce” budowa trwa
Obwodnica Mężenina służy już kierowcom i mieszkańcom miejscowości, którzy po raz pierwszy nie muszą się obawiać wielkich ciężarówek między swoimi domami. Drogowcy prowadzący budowę kolejnego odcinka ekspresowej drogi S8 przenieśli ruch na pierwszą jezdnię omijającą miejscowość.

Druga jezdnia jeszcze powstaje, dlatego ruch na nowym odcinku o długości 4 kilometrów odbywa się z ograniczeniami: prędkości do 40 kilometrów na godzinę na łukach oraz prędkości do 60 km/h i zakazem wyprzedzania na pozostałym fragmencie.

Obwodnica Mężenina omijająca miejscowość od południa i południowego zachodu to część kolejnego odcinka drogi nr 8, która przekształca się stopniowo w ekspresową S8. Prace na ponad 15 kilometrach między Mężeninem a Wiśniewem (czyli jednym końcem obwodnicy Zambrowa) mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Przedstawiciele białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zwracają się do kierowców o szczególną uwagę związaną ze zmianami organizacji ruchu oraz o zachowanie szczególnej ostrożności – tam cały czas pojawiają na drodze pojazdy i maszyny budowlane.

O rok dłużej trzeba będzie poczekać na wygodny i szybki przejazd pozostałymi dwoma fragmentami ekspresowej S8 w województwie podlaskim. Jeden z nich to niespełna 15 kilometrów między Jeżewem a Mężeninem z dwoma dużymi węzłami drogowymi w rejonie miejscowości Sikory i Kobylin. GDDKiA zaawansowanie prac ocenia na ponad 40 procent, a cały fragment ma być gotowy w drugiej połowie przyszłego roku. Będzie kosztował ponad 440 milionów złotych.

Podobny termin, przy kosztach wyższych o kilkanaście milionów złotych i większym dotychczasowym zaawansowaniu prac (ponad 50 proc.), obowiązuje w przypadku ostatniego już w granicach województwa odcinka przyszłej ekspresowej „ósemki”. To blisko 15 kilometrów od drugiego końca obwodnicy Zambrowa do granicy województwa podlaskiego z mazowieckim. Te odcinki realizowane są jako dwujezdniowa droga, po dwa dwumetrowej szerokości pasy ruchu w każdą stronę, z pasem awaryjnym (2,5 m), dwunastometrowym pasem zieleni pośrodku, asfaltową nawierzchnią. Gdy zostaną zakończone, całą trasę w regionie od Białegostoku do granicy województwa, będzie można przemknąć z prędkością 110 km/h.

A niedługo później także do Warszawy. Białostocki oddział GDDKiA nadzoruje budowę kilku odcinków „ósemki” w kierunku stolicy: od granicy regionu do Ostrowi Mazowieckiej i kolejnych w stronę Wyszkowa

fot. GDDKiA Białystok

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe