Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 13:46

Wystawa Wiktorii Tołłoczko-Tur

Wernisaż wystawy malarstwa Wiktorii Tołłoczko-Tur odbędzie się w sobotę 5 listopada o godz. 12:00 w salach wystawowych Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego przy ul. Długiej 13 w Łomży.
Wystawa Wiktorii Tołłoczko-Tur

Wiktoria Tołłoczko-Tur najchętniej tworzy pejzaże i martwe natury z kwiatami i owocami. Maluje z natury. Wczuwając się w nastrój chwili i klimat miejsca, studiując zmiany światła i koloru, umiejętnie wychwytuje najistotniejsze cechy portretowanego obiektu. Posługuje się realistycznymi środkami wyrazu, ale zabarwia je subiektywną nutą i tajemniczą aurą, dzięki czemu jej przedstawienia łąk, pól, lasów, bagien, chmur, deszczu, polnych kwiatów zyskują liryczny podtekst. Uzyskuje go poprzez zastosowanie miękkich, subtelnych plam, efektów zamglenia i wysmakowanych barw z dominującą zielenią, które w pełni oddają majestat przyrody. Artystka jest mistrzynią akwareli, znakomicie operuje także techniką malarstwa olejnego.

Wiktoria Tołłoczko-Tur urodziła się w 1942 roku w Tołłoczkach na Grodzieńszczyźnie. Studia malarskie i z zakresu konserwacji dzieł sztuki ukończyła na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1968 ). Mieszka i pracuje w Białymstoku. W dorobku artystycznym ma akwarele i obrazy olejne. Zawodowo zajmuje się konserwacją obrazów, ikon, polichromii ściennych. Zorganizowała 18 wystaw indywidualnych i uczestniczyła w około 150 prezentacjach zbiorowych (w Łomży: w 1998 i 2005 – Biały Salon Sztuk Pięknych. Białystok – Łomża – Suwałki). Postawę twórczą artystki najlepiej ilustrują jej słowa: „ Malarstwo i umiłowanie przeszłości, utrzymanie jej materialnej postaci w dobrej kondycji, stały się moją pasją. Z biegiem lat coraz bardziej przenikając się nawzajem wyznaczały moją drogę artystyczną, gdzie Sztuka oparta na odwiecznych i trwałych wartościach estetycznych. Sztuka autentyczna i niezależna, gdzie obrazy powstają z wrażliwości na piękno, a artysta ciągle doskonali swój warsztat malarski i sprawność ręki”.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze