Ciechanowiec: Najlepiej zachowane zabytki wiejskiego budownictwa [VIDEO]

  • 15.11.2016, 10:29 (aktualizacja 15.11.2016, 10:49)
  • Red
Ciechanowiec: Najlepiej zachowane zabytki wiejskiego budownictwa [VIDEO]
Zagroda we wsi Zwierżany w powiecie Sokólskim, której właścicielami są Marzenna i Piotr Horsztańscy zdobyła główną nagrodę w tegorocznej edycji Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w województwie podlaskim.

Podsumowanie i wręczenie nagród oraz wyróżnień odbyło się w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

- Świadomość wartości obiektów zabytkowych na podlaskiej wsi wśród jej mieszkańców wzrasta - mówił podczas uroczystości Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego. - Podlaska wieś zmienia się, unowocześnia, jednak nie musi to oznaczać rezygnacji z tego, co stanowi wartość historyczną, co przypomina o przeszłości.

- Nie jest łatwo dbać o budynek zabytkowy, pielęgnować jego charakter jednocześnie w nim mieszkając - mówił marszałek Maciej Żywno. - W tych zabytkowych budynkach kryje się ogrom historii naszego kraju, naszego regionu, a także osobistych przeżyć. Jest to dla właścicieli ogromne wyzwanie. Jednak można i warto.

Jak poinformował portal Wrota Podlasia, w tym roku ocenie podlegało 37 zgłoszeń z 25 gmin województwa podlaskiego. Dziesięcioosobowe jury przyznało nagrody i wyróżnienia:

I  nagroda w wysokości 6.000 złotych:  Zagroda ze wsi Zwierżany, właściciel Marzenna i Piotr Horsztyńscy

II nagroda w wysokości 3.000 złotych: budynek mieszkalny, ul. 11 Listopada 25, Tykocin, właściciele: Jadwiga i Henryk Bielawiec;

II nagroda w wysokości 3.000 złotych: budynek mieszkalny, Soce 53, właścicielka: Maria Ćwikowska;

II nagroda w wysokości 3.000 złotych: zagroda we wsi Borysówka 48, właściciel: Mirosław Maciejuk;

II nagroda w wysokości 3.000 złotych: budynek mieszkalny, ul. Pałacowa, Ciechanowiec, właściciel: Barbara Pratzer-Dietrich;

III nagroda w wysokości 1600 złotych: budynek mieszkalny Soce 52, właściciel Wiera Michalczuk;

III nagroda w wysokości 1600 złotych: budynek mieszkalny, Nowa Przerośl 20, właściciel, Urszula Przytuła,

III nagroda w wysokości 1600 złotych: budynek mieszkalny, Dziecinne 35, właściciel: Magdalena Stopa;

Komisja przyznała również 10 wyróżnień w wysokości po 500 złotych.

Była to dwunasta edycja konkursu. Od jedenastu lat organizacją wydarzenia zajmuje się Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

 

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe