Wynalazki z Politechniki Białostockiej na targach Brussels Innova 2016

  • 18.11.2016, 09:11 (aktualizacja 18.11.2016, 09:17)
  • Maciej Gryguc
Wynalazki z Politechniki Białostockiej na targach Brussels Innova 2016 Robot edukacyjny PHOTON, Politechnika Białostocka
Hermes, Matia i Neurognet reprezentują Politechnikę Białostocką i region na 65. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA 2016.

Jak informuje białostocka uczelnia, wynalazki studentów można podziwiać na terenach wystawienniczych Brussels Expo w Brukseli w dniach do 19 listopada. Belgijskie targi znajdują się w czołówce międzynarodowych imprez wystawienniczych w dziedzinie wynalazczości, poświęconych transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. Co roku prezentowane są tu nowinki techniczne i technologiczne z wielu krajów. Polski Pawilon Targów BRUSSELS INNOVA 2016 objęli honorowym patronatem: Ministerstwo Gospodarki, Rada Główna Instytutów Badawczych oraz Ambasador RP w Brukseli Artur Orzechowski. Podczas targów Minister Rozwoju RP przyzna wyróżnienia dwóm polskim wynalazkom. O nagrodę Ministra Rozwoju RP ubiega się też projekt Hermes z Wydziału Mechanicznego, dzięki nominacji konkursowej polskiego organizatora Targów - firmie Eurobusiness Haller.

Reprezentanci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej prezentują na Brussels INNOVA projekt Hermes. To stworzona przez studentów nowoczesna, lekka, tania w produkcji hybrydowa przystawka do napędu wózka osoby niepełnosprawnej. Pod nazwą HERMES kryje się skrót: Hybrydowy Elektryczno-Ręczno-Mechaniczny Eksperyment Studencki. Autorami tego "eksperymentu" są: Mateusz Darmofał (kierownik, odpowiedzialny za modele 3D i dokumentację techniczną), Krzysztof Danowski (modele 3D i dokumentacja techniczna), Paweł Carewicz, Gustaw Antypiuk (wykonanie prototypu), Hubert Gudalewski (zaopatrzenie). Wszyscy pracują w Studenckim Kole Naukowym Orthos. Opiekę nad kołem sprawuje dr hab. inż. Jarosław Sidun. Projekt zdobył już złoty medal Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG w Katowicach oraz złoty medal INOVA-BUDI Uzor 2016 (Chorwacja).

Natomiast Piotr Psyllos, młody wynalazca z Wydziału Informatyki, prezentuje swoje dwa projekty. MATIA to mobilne urządzenie dla osób niewidomych i słabowidzących, które można zawiesić na szyi lub przyczepić do koszuli. Urządzenie łączy się przez Bluetooth z umieszczonym w kieszeni telefonem, który służy za centrum obliczeniowe MATII. Zadaniem systemu jest opisywanie świata przy pomocy słów, muzyki i bodźców dotykowych. Dzięki zastosowanym sensorom, pozwala na orientację osoby niewidzącej w otoczeniu, rozpoznawanie przez nią przedmiotów i przeszkód, ludzi i ich emocji, wykrywanie obiektów i sytuacji szczególnie stwarzających zagrożenie, obsługiwanie telefonu w miejscach publicznych, a także wezwanie pomocy. Psyllos zaprezentuje też Neurognet, czyli elektroniczny pierścień. Osoba, wyposażona w sygnet, dzięki wykonywaniu różnych gestów, możne zdalnie sterować praktycznie wszystkimi urządzeniami elektronicznymi w domu, czy samochodzie. Poprzez zastosowanie usług generujących mowę ludzką i rozpoznawanie pisma, Neurognet umożliwia obsługę telefonu komórkowego przez osoby niewidzące.

Udział reprezentantów Wydziału Mechanicznego i Wydziału Informatyki PB w targach w Brukseli możliwy jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez wynalazki i projekty studentów Politechniki Białostockiej. Wyjazd na Brussles Innova wsparła także firma YLIA Sp. z o.o.

Podczas ubiegłorocznych Targów BRUSSELS INNOVA studenci Politechniki Białostockiej odnieśli duży sukces prezentując PHOTONA, czyli pierwszego na świecie interaktywnego robota, który rozwija się razem z dzieckiem. Robot zintegrowany ze smarphon’em lub tabletem tworzy innowacyjny system wspomagający naukę poprzez rozrywkę i rywalizację. Wynalazek został uhonorowany srebrnym medalem i innymi nagrodami,

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe