Zaproszenie na Konkurs Gry Na Instrumentach Pasterskich - VIDEO

  • 23.11.2016, 11:53 (aktualizacja 25.11.2016, 09:53)
  • www.narew.info| Polub nas na Facebook-u
Zaproszenie na Konkurs Gry Na Instrumentach Pasterskich - VIDEO
3 i 4 grudnia w ciechanowieckim Muzeum Rolnictwa odbędzie się XXXVI Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego.

Organizowany od 35. lat konkurs ma na celu kultywowanie zwyczaju umiejętności grania na instrumentach pasterskich wszędzie tam, gdzie takie instrumenty i osoby na nich grające występują w Polsce oraz w krajach europejskich. Jest to doskonała możliwość zaprezentowania tradycyjnych melodii, umożliwienie nawiązania kontaktów między wykonawcami tradycyjnej muzyki pasterskiej oraz podtrzymywanie i popularyzacja gry na instrumentach pasterskich.

Najważniejszym instrumentem podczas Konkursu jest mazowiecko-podlaska ligawka. To jeden z najstarszych instrumentów muzycznych w Polsce. Pierwotnie był to instrument pasterski. O ligawce jako instrumencie muzycznym występującym na wsi pisało wielu naukowców i etnografów, m.in. ks. Krzysztof Kluk, Oskar Kolberg, Zygmunt Gloger, Stanisław Dworakowski. Już w XIXwiecznych publikacjach znaleźć można związek gry na ligawce w okresem Adwentu. Ligawka jest symbolem Archanioła, mającego zwiastować rychłe przyjście Zbawiciela.

Zwyczaj "otrąbywania adwentu" trwał na wsi południowego Podlasia i północno-wschodniego Mazowsza do II wojny światowej. W czasie okupacji Niemcy zakazali posiadania i grania na ligawkach, obawiając się przekazywania umownych sygnałów przez podziemie. Po wojnie obyczaj grania na ligawkach zanikł prawie całkowicie.

W 1975 roku ówczesny Dyrektor Muzeum Kazimierz Uszyński, rozpoczął działania nad reaktywacją tradycji gry na ligawce. W pierwszą niedzielę adwentu zorganizował konkurs gry na ligawce, na który zgłosiło kilku wykonawców. Z roku na rok Konkurs zaczął się rozrastać, aż w 1980 roku został przekształcony w imprezę ogólnopolską. Na konkurs gry na trąbach pasterskich zaczęli przyjeżdżać górale z trombitami i rogami, a w kolejnych latach również Kaszubi z bazunami.

Z biegiem lat, rozrastający się zasięg tego wydarzenia przyciągał kolejne inne instrumenty pasterskie, a co za tym szło, kolejnych uczestników z Polski oraz z zagranicy. Rok rocznie zgłaszają się do Konkursu grupy narodowe i regionalne, chcące popularyzować swoje tradycje. Organizowany od trzydziestu pięciu lat Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich ma na celu kultywowanie zwyczaju umiejętności grania na instrumentach pasterskich wszędzie tam, gdzie takie instrumenty i osoby na nich grające występują w Polsce oraz w krajach europejskich. Jest to doskonała możliwość zaprezentowania tradycyjnych melodii, umożliwienie nawiązania kontaktów między wykonawcami tradycyjnej muzyki pasterskiej oraz podtrzymywanie i popularyzacja gry na instrumentach pasterskich. Uczestnicy wykonują melodie charakterystyczne dla danego instrumentu pasterskiego oraz regionu, z którego pochodzą. Dodatkowego charakteru nadają też regionalne stroje ludowe, w których występują instrumentaliści. Konkurs stwarza jednocześnie doskonałą okazję do osobistego kontaktu i spotkania wielu zainteresowanych tematem, a tym samym porównania efektów dźwiękowych i budowy instrumentów pasterskich występujących w różnych regionach Polski i Europy.

Powszechność Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich wzmacnia pozycję Muzeum Rolnictwa na kulturalnej i etnograficznej mapie Polski oraz Europy. 

W konkursie uczestniczą instrumentaliści grający na mazowiecko-podlaskich ligawkach, góralskich trombitach, kaszubskich bazunach oraz na innych instrumentach pasterskich. Każdego roku w Konkursie bierze udział ponad 150 instrumentalistów, z których około 70 to dzieci w wieku do 16 lat. W Konkursie, oprócz wykonawców z Polski, występowali już instrumentaliści z Finlandii, Meksyku, Australii, Hiszpanii, Bułgarii, Irlandii, Szkocji, Niemiec, Litwy, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Węgier. Uczestnicy reprezentują różne regiony Polski - Podlasie, Mazowsze, Kurpie, Lubelszczyznę, Podhale, Beskid Śląski, Kaszuby, Wielkopolskę, Małopolskę.

Konkurs został zaplanowany na dwa dni w pierwszy weekend Adwentu. Pierwszego dnia - 3 grudnia -odbędą się przesłuchania uczestników, którzy tego samego dnia zgłoszą się do udziału w Konkursie. Na drugi dzień - 4 grudnia - zaplanowane są uroczystości podsumowujące Konkurs oraz koncerty laureatów, muzykantów i zespołów z Polski i zagranicy.

W dniach 3 i 4 grudnia odbędą się także specjalne koncerty:

3 grudnia - godz. 16.00 - koncert ukraińskiego zespołu KARPATSKA TAYSTRA (SALA W PAŁACU)

4 grudnia - godz. 15.30 - koncert zespołu MEGITZA TRIO (W MUZEALNYM KOŚCIELE)

wwwnarewinfo-polub-nas-na-facebook-u_html

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe