Nadal trwa nabór ochotników do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej

  • 30.12.2016, 08:36
  • Karolina Łomotowska
Nadal trwa nabór ochotników do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej
Batalion Obrony Terytorialnej w Łomży ma powstać już w 2017 roku. Choć nie ma jeszcze bliższych informacji, wiadomo, że kandydatów, wśród których są również cywile, jest co raz więcej.

Do Obrony Terytorialnej może dołączyć każda osoba zdrowa, sprawna fizycznie, posiadająca obywatelstwo polskie oraz odpowiednie kwalifikacje zawodowe, która chce wziąć na swoje barki współodpowiedzialność za bezpieczeństwo Polski.

- Wszystkich kandydatów do Obrony Terytorialnej, którzy się do nas zgłoszą, zapisujemy na listy, które później przekazane zostaną dowódcom - mówił podpułkownik Adam Krystowczyk, wojskowy komendant uzupełnień. - Odpowiadamy na wszystkie pytania, budzące wątpliwości, ale najpierw odsyłamy do strony internetowej łomżyńskiego WKU, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące zapisów kandydatów i koncepcji Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej, czyli piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Zgodnie z koncepcją podpisaną przez Ministra Obrony Narodowej oferta służby w Wojskach Obrony Terytorialnej kierowana jest do wszystkich osób, zarówno cywili jak i wojskowych i ma prowadzić do umocnienia zdolności obronnych naszego kraju. Ci, którzy zdecydują się skorzystać z takiej możliwości, a dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet, będą mieli szansę na podpisanie 2–6 letniego kontraktu w ramach OT.

Wszyscy ci, którzy chcieliby zasilić korpus oficerski WOT – zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej – będą mogli ubiegać się o miejsce na szkoleniu oficerskim Wojsk Obrony Terytorialnej. Na takie szkolenie aplikować mogą absolwenci następujących kierunków studiów: obronność i bezpieczeństwo państwa, zarządzanie kryzysowe, nauki społeczne, nauki humanistyczne, wychowanie fizyczne, edukacja i wychowanie, ekonomia. Ma to na celu zaspokojenie kluczowego zapotrzebowania na ekspertów z dziedzin newralgicznych dla tej formacji.

Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej, wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej znajdują się m.in.

• prowadzenie działań militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi (w przypadku wybuchu konfliktu). Działania te będą miały na celu zniszczenie lub zatrzymanie sił potencjalnego przeciwnika.

• ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.

• ochrona społeczności lokalnych przed skutkami destabilizacji i dezinformacji.

• współpraca z elementami systemu obronnego państwa, w tym szczególnie z wojewodami i organami samorządu terytorialnego.

• ochrona społeczności lokalnych przed skutkami ataków w cyberprzestrzeni.

• szerzenie w społeczeństwie idei wychowania patriotycznego.

Ministerstwo Obrony Narodowej postrzega służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej jako: możliwość wniesienia własnego, obywatelskiego wkładu w system bezpieczeństwa Polski; pracę w młodym i opartym na podobnych wartościach zespole (istnieje możliwość zgłoszeń grupowych, które w miarę możliwości będą uwzględniane w doborze miejsc służby); służbę w pobliżu miejsca zamieszkania; udział w dynamicznych ćwiczeniach oraz możliwość wykorzystania najwyższej klasy sprzętu; trakcyjne formy finansowania aktywności lub stałej służby w ramach OT.

Szkolenie pododdziałów Obrony Terytorialnej prowadzone będzie w systemie weekendowym, (jeden, maksymalnie dwa weekendy w miesiącu na pluton) w wymiarze około 30 dni w roku.

Łomżyńska jednostka wojskowa do utworzenia batalionu przygotowuje się już od 2015 roku. Zostało odnowione ogrodzenie i nadal trwa remont w budynkach. Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało na ten cel blisko 2 mln zł.

Karolina Łomotowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe