Przyjdź na koncert i wspomóż Podlaskie Hospicjum Onkologiczne

  • 20.12.2016, 10:43 (aktualizacja 20.12.2016, 10:45)
  • Karolina Łomotowska
Przyjdź na koncert i wspomóż Podlaskie Hospicjum Onkologiczne
Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza we wtorek 20 grudnia na wyjątkowy koncert świąteczny, z którego cały dochód przysłuży się podopiecznym Fundacji Podlaskie Hospicjum Onkologiczne. Wystąpi jeden z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej, Michał Lorenc, oraz zespół DesOrient, specjalizujący się w muzyce filmowej, który wykonuje oraz nagrywa przede wszystkim dzieła Lorenca.

Cały dochód z koncertu zostanie przeznaczony na rzecz podopiecznych Fundacji Podlaskie Hospicjum Onkologiczne z siedzibą w Nowej Woli koło Michałowa. Fundacja ta prowadzi jedyne w Polsce społeczne domowe hospicjum wiejskie. Niesie bezpłatną pomoc osobom nieuleczalnie chorym, aby mogły godnie przeżyć ostatnie miesiące życia. W domu pacjenta odwiedzają go lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta i psycholog. Działa na obszarze gmin Michałowo, Zabłudów, Narew, Narewka i Gródek.

Michał Lorenc (ur. 1955) jest jednym z najbardziej znanych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. W latach 1973–77 związany był z Wolną Grupą Bukowina. W gatunku muzyki filmowej zadebiutował w 1979 roku, pisząc ścieżkę do „Przyjaciół” Andrzeja Kostenki. Łącznie napisał muzykę do prawie 180 filmów fabularnych, m.in. „300 mil do nieba”, „Psy”, „Oficer”, „Bandyta”, „Cztery noce z Anną”, „Różyczka”, „Wino truskawkowe”, „Jan Paweł II – szukałem was”, „Żurek”, „Babie lato”. Pisał także muzykę do seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych, przyrodniczych oraz spektakli teatralnych. W ostatnich latach powstały również dwie msze jego autorstwa – Missa Magna Beatificationis z okazji beatyfikacji Św. Jana Pawła II oraz Przebudzenie. Współpracował z reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA. Nagrywał muzykę z najlepszymi polskimi orkiestrami: Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Warszawską Operą Kameralną. Od lat współpracuje z muzykami z zespołu DesOrient – polskimi specjalistami od muzyki etnicznej. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Czeskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej, a także laureatem wielu nagród filmowych i muzycznych. 3 maja 2016 roku za swą działalność artystyczną został uhonorowany Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

DesOrient to polski zespół muzyczny grający muzykę etniczną i filmową. Słynie z barwnej instrumentacji, precyzji i techniki wykonawczej łączącej etniczne inspiracje z klasycznym brzmieniem. Powstał w 1998 roku podczas grania muzyki Michała Lorenca do filmu „Złoto dezerterów” Janusza Majewskiego. Od tej pory grupa wykonuje wiele kompozycji Lorenca, grali i nagrywali ścieżki dźwiękowe m.in. do filmów „Bandyta”, „Oficer”, „Wszystko będzie dobrze”, „Wino truskawkowe” czy „Statyści”. Świetnie odnajdują się też w piosence autorskiej, czego dowodem jest płyta nagrana z Jackiem Kleyffem (album zawierał nową aranżację kultowych „Huśtawek”), współpraca z Wandą Warską, czy nagranie piosenki „Fotoplastykon” z muzyką Jerzego Wasowskiego. Bardzo chętnie sięgają też do etnicznych korzeni – muzyki bałkańskiej, żydowskiej, arabskiej, perskiej, latynoskiej, polskiej. W skład instrumentarium zespołu wchodzą oryginalne, pochodzące z różnych stron świata flety (m.in. ney, kawal, fujara salaska, fletnia, shakuhachi), bębny (cajon, bendir, daf, rig, darabuka) i rozmaite instrumenty strunowe (charango, tar, gitara, santur), a także klasyczne skrzypce, akordeon, kontrabas czy ludowe polskie cymbały.

Karolina Łomotowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe