Pracodawca może rozliczyć Twój PIT

  • 05.01.2017, 11:47 (aktualizacja 05.01.2017, 11:50)
  • Maciej Gryguc
Pracodawca może rozliczyć Twój PIT PITyOnline
Jeżeli nie chcesz samodzielnie rozliczyć swoich rocznych dochodów, możesz skorzystać z pomocy pracodawcy. Wystarczy, że zgłosisz mu to przed 10 stycznia.

Jak informuje Radosław Hancewicz, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, by skorzystać z tej możliwości, zainteresowany powinien przed 10 stycznia złożyć swojemu pracodawcy oświadczenie PIT-12. Dotyczy to jednak tylko tych osób, które w 2016 roku uzyskały dochody u jednego pracodawcy. Jeśli zmieniały pracę lub łączyły zatrudnienie w kilku różnych miejscach, będą musiały rozliczyć się same.

W składanym oświadczeniu należy stwierdzić, że przez cały rok uzyskiwane były dochody u jednego pracodawcy i że podatnik nie będzie korzystał z ulg podatkowych oraz preferencyjnego rozliczenia dochodów (np. wspólnego opodatkowania dochodów małżonków). Po złożeniu oświadczenia, pracodawca jest zobowiązany do obliczenia rocznego podatku na formularzu PIT-40 i przekazania go do końca lutego zainteresowanemu oraz urzędowi skarbowemu.

Jeżeli korzystamy z rozliczenia przez pracodawcę, a dodatkowo osiągaliśmy przychody np. z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19% lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, będziemy musieli wówczas złożyć odrębne zeznanie przeznaczone do rozliczenia tych przychodów.

Złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie PIT-40 nie pozbawia prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 do końca kwietnia – według ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12 zechcemy skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe