Politechnika wykształci też cudzoziemców

  • 05.01.2017, 15:22 (aktualizacja 06.01.2017, 16:17)
  • Maciej Gryguc
Politechnika wykształci też cudzoziemców Politechnika Białostocka
Przyszli menadżerowie, logistycy i budowlańcy z Białorusi, Litwy czy Chin będą mogli studiować na Politechnice Białostockiej. Dwa wydziały uczelni pozyskały ponad 4,6 mln złotych w konkursie na "Międzynarodowe Programy Kształcenia" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jak podkreśla Dorota Sawicka, rzecznik PB, polscy i zagraniczni studenci będą wspólnie zdobywać wiedzę i umiejętności, co może ułatwić odnalezienie się na międzynarodowym rynku pracy.

Menadżerowie i logistycy - na studiach II stopnia

60 studentów będzie kształcić się na studiach II stopnia w języku angielskim. To dzięki projektowi pt. Logistyka i zarządzanie - międzynarodowe programy studiów II stopnia na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej (LogMan2). Całkowita wartość projektu wynosi 1,97 mln złotych, a kwota dofinansowania - przeszło 1,91 mln zł.

Na Wydziale Zarządzania przewidziano realizację pełnego cyklu kształcenia w języku angielskim na studiach II stopnia w zakresie trzech programów: na kierunku zarządzanie na specjalnościach smart and innovative business oraz management of business relations between the EU and Eurasian countries i na kierunku logistyka (po 10 osób z Polski i po 10 osób z zagranicy w ramach każdego programu).

Zaplanowano także organizację Międzynarodowej Szkoły Letniej. W trakcie dwóch tygodni zajęcia edukacyjne i integracyjne (stacjonarne i wyjazdowe) przeprowadzą wykładowcy oraz praktycy - pracownicy przedsiębiorstw, instytucji rządowych, samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. Część zajęć zostanie przeprowadzonych w formie warsztatów m.in. w przedsiębiorstwach.

Przyszli inżynierowie systemów budownictwa i konstrukcji - na studiach I stopnia

40 młodych ludzi będzie studiować w ramach nowego, interdyscyplinarnego kierunku Construction and Building Systems Engineering (CBSE) na studiach stacjonarnych I stopnia na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Wydział pozyskał blisko 2,7 mln zł.

Aby zapewnić jak najlepszą integrację młodych ludzi, w tej 40-osobowej grupie zaplanowano udział przynajmniej 60% zagranicznych studentów zagranicznych.  

Studenci będą korzystać z nowoczesnych laboratoriów i aparatury INNO-EKO-TECH, a wybrane zajęcia odbywać się będą w przedsiębiorstwach, poza tym - każdy będzie musiał odbyć przynajmniej 6 tygodni praktyk zawodowych. Obcokrajowcy otrzymają wsparcie finansowe (1500 zł miesięcznie). Oprócz dydaktyków i naukowców z Politechniki Białostockiej, w realizację programu kształcenia włączy się także kadra profesorska z zagranicy.

Jak zostać studentem tego kierunku? Kandydaci muszą się legitymować świadectwem maturalnym (tu ważne będą wyniki z egzaminu maturalnego z matematyki, fizyki i angielskiego) oraz znajomością języka angielskiego na poziomie co najmniej B2. Rekrutacja rozpocznie się w maju.

- Aby polskie szkolnictwo mogło się rozwijać i podnosić jakość kształcenia, konieczne jest umiędzynarodowienie polskich uczelni. Bardziej zróżnicowana oferta specjalistycznych przedmiotów w językach obcych, przede wszystkim w języku angielskim, rozwinie kompetencje młodych Polaków oraz zachęci do przyjazdu zagranicznych studentów. W ramach "Międzynarodowych Programów Kształcenia" młodzi ludzie będą się uczyć mi.in. digital marketingu, logistyki i zagadnień z dziedziny IT w języku angielskim - wyjaśniał wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W sumie polskie uczelnie dostaną ponad 88 mln zł na rozwój oferty edukacyjnej w językach obcych, zaproszenie do Polski zagranicznych wykładowców oraz ułatwienie dostępu do międzynarodowych programów studiów.


 

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe