Realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w naszym województwie

  • 20.01.2017, 10:53
  • Karolina Łomotowska
Realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w naszym województwie
Stan wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 przedstawił zarząd województwa podlaskiego podczas ostatniej konferencji prasowej.

- Realizacja programu w naszym województwie przebiega bardzo dobrze, większość środków jest już zakontraktowana, np. W Lokalnych Grupach Działania zakontraktowanych jest już 75 proc - mówił rozpoczynając konferencję marszałek Jerzy Leszczyński. - W innych działaniach zaawansowanie również jest bardzo dobre, nie ma problemów z realizacją. Jedyny problem jaki odczuwamy to za mało środków.

Zostało przeprowadzone działanie na budowę lub modernizacje dróg lokalnych. Na to działanie było przeznaczone 105 mln zł. Wpłynęło 280 wniosków na kwotę na kwotę dofinansowania – ponad 257 mln zł). Zawarto 100 umów na kwotę ponad 103 mln zł).

- To działanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem podlaskich samorządów - powiedział Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego. - Część umów jest w tej chwili realizowanych. Obecnie mamy oszczędności z tej puli 4,2 mln zł. Ile będzie oszczędności dowiemy się, jak wszystkie umowy zostaną zrealizowane. Samorządy ciągle są zainteresowane budową dróg lokalnych, pytają, czy można przesunąć środki z innych działań, np. odnowy wsi. Zwróciliśmy się z pytaniem do ministerstwa, czekamy na odpowiedź.

Kolejne działanie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a zostało zakończone w ubiegłym roku to scalanie gruntów. Zostało na nie przeznaczonych około 63 mln zł. Wpłynęło 8 wniosków, podpisano 6 umów na kwotę ponad 62 mln zł.

Trwa nabór na działanie gospodarka wodno- ściekowa (19.12.2016 – 31.01.2017). Wsparcie dotyczy modernizacji już istniejących sieci kanalizacyjnych, budowy, przebudowy stacji uzdatniania wody. O dofinansowanie mogą się starać gminy i związki międzygminne. Limit: 12 566 909 euro. (ok. 55mln zł).  Poziom dofinansowani wynosi 63,63 proc nie więcej niż 2 mln zł dla jednego beneficjenta. Nie wpłynęły jeszcze żadne wnioski, mimo że w grudniu zostało przeprowadzone szkolenie, by przygotować do tego naboru.

Jeszcze w tym roku, w II kwartale (kwiecień-maj) zostanie ogłoszony nabór na inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów. Limit środków: 3,4 mln euro. O dofinansowanie starać się mogą wszystkie miejscowości w naszym województwie, poza Białymstokiem (miejscowości do 200 tys. mieszkańców).

- Jest to ważne działanie w kontekście naszego produktu regionalnego - wyjaśnił Stefan Krajewski. - Mam nadzieję, że dzięki temu dofinansowaniu uda się jeszcze nagłośnić i wypromować nasze tradycyjne produkty regionalne.

W tym działaniu istnieje szansa na budowę targowisk, jednak poziom dofinansowania nie może przekroczyć 1 mln zł na beneficjenta a to za mało, by wybudować targowisko, na którym będzie możliwy obrót zwierzętami. Koszt takiego targowiska oszacowano na 4-5 mln zł.

W III kwartale zostanie ogłoszony nabór na działanie odnowa wsi (inwestycje w obiekty kulturalne, ochronę zabytków, budownictwa tradycyjnego), chyba że będzie decyzja ministerstwa o przesunięciu środków z tego działania na inne – ogłoszenie naboru i limit ulegną zmianie.

www.wrotapodlasia.pl

Karolina Łomotowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe