Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 02:54

Gospodarcze perły i diamenty województwa

Produktami spożywczymi słynie Ziemia Łomżyńska i województwo podlaskie. Jak najbardziej zasłużenie, a potwierdziło to najnowsze wydanie rankingu najcenniejszych polskich marek przygotowywanego przez redakcję "Rzeczpospolitej". Region reprezentują wśród najlepszych wyroby mleczarskie, alkoholowe i mięsne.
Gospodarcze perły i diamenty województwa

Takich markowych "rodzynków" mających związek z województwem podlaskim jest na liście 11, a ich wartość oszacowana została przez autorów na ponad 2,8 miliarda złotych. Zaliczone zostały do nich firmy mające korzenie w regionie, choć niektóre należące nawet do międzynarodowych podmiotów gospodarczych.

Na znakomitym siódmym miejscu autorzy rankingu umieścili spółdzielnię Mlekovita (prawie 1,8 mld wartości marki), która znaczną część swoich produktów opatruje po prostu znakiem całej firmy. Chociaż ma w zestawieniu także dwie swoje serie produktów oznaczanych jako "Wypasione" i "Twój Kubek".

Kolejne znane powszechnie wyroby z regionu w zestawieniu to alkohole: piwo "Żubr" (24. miejsce) z białostockiego browaru Dojlidy należącego do Kompanii Piwowarskiej i wódka gatunkowa "Żubrówka" (25) z Polmosu Białystok, który stanowi część koncernu CEDC.

A potem znów wracamy do mleka: 35 miejsce należy do OSM Piątnica, która także swoje wyroby oznacza ogólnym znakiem firmy. Nieco dalej jest kolejny mleczarski potentat - Mlekpol z Grajewa - który ma inną strategię i wypromował kilka cennych marek swoich produktów, a w mniejszym stopniu całego przedsiębiorstwa. Tą najwyżej sklasyfikowaną jest "Łaciate" (40. miejsce). Na 270. miejscu jest jeszcze mlekpolowskie "Milko".

Nazwa miejscowości pojawia się w marce towarowej OSM Piątnica. Sąsiedzi zza Narwi nie chcą być gorsi i "Łomża" też jest w rankingu "Rzeczpospolitej".  Na razie jeszcze nie jako niezwykłe miasto, ale jako marka bardzo lubianego piwa (148 miejsce). Niewiele dalej - na 165 - jest kolejny mocniejszy alkohol z Polmosu Białystok - "Absolwent".

Spoza duetu mleczarsko - alkoholowego do rankingu wdarł się także Mispol producent przetworów mięsnych w zakładach w Suwałkach, Białymstoku i Czechach (326. miejsce).

Złoto i diamenty

Złota Statuetka Lidera Polskiego Biznesu w konkursie organizowanym przez Business Centre Club to jedno z najbardziej znanych i prestiżowych wyróżnień gospodarczych w kraju. Blask "złota" można jednak bardziej podkreślić. Organizatorzy przyznają do statuetek "diamenty" potwierdzające, że firma w kolejnych edycjach potrafiła się rozwinąć, a przynajmniej utrzymać najwyższy poziom w swojej branży.

Podczas ostatniej Gali Liderów Polskiej Gospodarki już ósmy taki "diament" otrzymała spółka Malow z Suwałk, a drugi - Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego. W gronie firm, które uzyskały nominację to tytułu Lidera znalazły się tym razem hurtownia TAG z Białegostoku oraz Fargotex z Łomży.       


Podziel się
Oceń

Komentarze