Dzięki Rail Baltica ożyją też inne linie

  • 01.02.2017, 15:40 (aktualizacja 01.02.2017, 15:46)
  • Maciej Gryguc
Dzięki Rail Baltica ożyją też  inne linie
Budowa międzynarodowego szlaku Rail Baltica będzie miała dobroczynny wpływ na kilka innych kolejowych tras w regionie. Wyremontowana będzie m.in. linia Łapy – Ostrołęka, bo ma służyć jako... objazd.

O tego rodzaju rozwiązaniu mówiło się już od dłuższego czasu. Gruntowna modernizacja trasy kolejowej Warszawa – Białystok, która będzie częścią Rail Baltica z krajów nadbałtyckich do centrum i na na zachód Europy, jest przedsięwzięciem priorytetowym. Tym bardziej, że nawet bez „europejskiej” nazwy odbywa się tym szlakiem intensywny ruch pasażerski, a także towarowy za wschodnią granicę Polski. Jak wiele problemów powodują nawet niewielkie utrudnienia na tej linii, okazało się, gdy na czas remontu torowiska na jednym z odcinków między Warszawą a Białymstokiem, ruch został całkowicie zamknięty na wiele miesięcy.

Jak informuje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, „sprawne podróże między Warszawą a Białymstokiem podczas modernizacji trasy Rail Baltica zapewnią linie objazdowe”. Firma podpisała umowę wartą 208 mln zł brutto na remont tras między Ostrołęką a Łapami (80 kilometrów) oraz między Siedlcami a Czeremchą (85 km) i Czeremchą a Białymstokiem (70 km).

- Po zakończeniu robót, linie Ostrołęka - Łapy (nr 36), Siedlce - Czeremcha (nr 31) oraz Czeremcha Białystok (nr 32) zapewnią lepsze podróże i sprawny przewóz towarów. Odciążona będzie dla pociągów dalekobieżnych linia Warszawa – Białystok – podkreśla rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.

Zakres prac na wspomnianych liniach objazdowych przewiduje m. in. wymianę ok. 95 km torów, ponad 150 tys. podkładów oraz przebudowę kilkunastu rozjazdów. „Zdecydowanie wzrośnie bezpieczeństwo pasażerów oraz kierowców, dzięki przebudowie ponad 40 przejazdów kolejowo – drogowych. Na ponad 30 skrzyżowaniach toru i drogi zainstalowane zostaną nowe urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej. Czerwone, ostrzegawcze światła będą dodatkowym sygnałem dla kierowców” - opisuje rzecznik PKP PLK.

Remont przejdzie również 12 mostów i wiaduktów oraz 10 przepustów. Zlikwidowane będą ograniczenia prędkości. Pociągi pasażerskie przyśpieszą nawet trzykrotnie, z 40 km/h do 120 km/h. Poprawi się także przepustowość linii.

Remont linii objazdowych prowadzony jest w ramach zadania "Polepszenie jakości usług przewozowych na liniach 31,32,36 w ramach projektów CEF "Prace na linii E75 na odcinku Sadowne - Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów-Sadowne" oraz „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok”.

Inwestycje mają być zakończone do grudnia tego roku. Podpisana umowa nie przewiduje remontu trasy nr 49, czyli Śniadowo – Łomża. Skierowaliśmy do spółki PKP PLK prośbę o informacje czy to „odgałęzienie” szlaku Łapy – Ostrołęka znajduje się w planach inwestycyjnych polskich kolei.


Prace na linii Rail Baltica

Na odcinku Sadowne - Czyżew i Czyżew – Białystok zmodernizowanych będzie 106 km linii kolejowej. Pierwszy z dwóch odcinków przebudowany zostanie w latach 2017 – 2019, a na drugim modernizacja planowana jest na lata 2019 – 2021. Na trasie wybudowany zostanie nowy tor na moście nad rzeką Bug oraz dodatkowy tor na odcinku Prostyń Bug – Małkinia. Dzięki modernizacji wszystkich odcinków linii E75, pociągi pojadą z prędkością 160 km/h, co skróci czas podróży na trasie z Warszawy do Białegostoku z obecnych 2h 26 min do poniżej 2h. Prace pozwolą także na zwiększenie liczby połączeń, poprawią bezpieczeństwo oraz zwiększą komfort podróżowania.

Fot. Wikipedia. Legendarna stacja Koziki na trasie Łomża – Śniadowo. Pociągów pasażerskich nie ma na niej od 1993 roku, a towarowe mogą jeździć nie szybciej niż 20 kilometrów na godzinę i tylko w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 6 – 14. Złośliwi mówią, że nawet „w rozkwicie” ruchu pasażerskiego na stacji Koziki można było wysiąść, nazbierać grzybów i spokojnie wrócić do pociągu.

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe