Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 00:46

Grabowo i Radziłów wśród gmin najbardziej korzystających z 500+

Program „Rodzina 500+” to jedno ze sztandarowych przedsięwzięć rządu Prawa i Sprawiedliwości. Ma wydobywać rodziny z ubóstwa, poprawiać warunki życia i szanse edukacyjne najmłodszych. Wśród najskuteczniej korzystających z pomocy są gminy z województwa podlaskiego.
Grabowo i Radziłów wśród gmin najbardziej korzystających z 500+

Jak wyliczyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z programu „Rodzina 500+” do końca 2016 roku wsparciem objętych zostało ponad 3,8 mln dzieci, czyli 55 proc. najmłodszych Polaków (do 18 roku życia). W miastach jest to 48 proc., na wsiach – 63 proc. Ponad 17 miliardów złotych otrzymało 2,78 milionów rodzin. Najwięcej dzieci objętych wsparciem mieszka na Mazowszu (ponad 551,4 tys.), na Śląsku (prawie 381,5 tys.) i w Wielkopolsce (ponad 377,8 tys.).

Polska Agencja Prasowa na podstawie danych w MRPiPS opracowała zestawienie czołówki gmin, w których jest największy i najmniejszy odsetek dzieci objętych programem. W obu rankingach są reprezentanci województwa podlaskiego. Przypomnijmy, że wyliczona przez resort rodziny przeciętna krajowa to 55 procent. W praktyce bowiem pomoc nie powinna być przeznaczana dla pierwszych dzieci w rodzinach (chyba, że są tam bardzo niskie dochody na osobę).

Tymczasem okazało się, że są w Polsce gminy, gdzie te wskaźniki przekraczają 80 proc. Rekord osiągnęła gmina Potworów w okolicach Radomia w województwie mazowieckim – 90 procent dzieci otrzymuje tam świadczenia (łącznie w ubiegłym roku blisko 3,5 mln zł). Ale już dwa kolejne miejsca zajmują jednostki z województwa podlaskiego: Grabowo w powiecie kolneńskim z odsetkiem 87,6 proc. (prawie 2,7 mln) oraz Radziłów w powiecie grajewskim – 87,4 proc. (blisko 3,4 mln). W pierwszej dziesiątce jest jeszcze nieodległa od Łomży kurpiowska gmina Myszyniec w województwie mazowieckim – 84,1 proc. (ponad 8,1 mln). To najwyżej sklasyfikowana gmina miejsko – wiejska, pozostałe w czołówce to gminy wiejskie.

Także wśród tych jednostek samorządowych, w których jest najmniejszy odsetek korzystających z programu 500+ jest reprezentant województwa podlaskiego. To Białowieża na drugim miejscu ze wskaźnikiem zaledwie 35,6 proc. i wydatkami na dzieci niespełna 0,6 miliona złotych. Mniej jest tylko w Zawidowie, w województwie dolnośląskim - . Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce tego zestawienia zdecydowanie dominują samorządy z południa kraju: aż 4 z województwa opolskiego, po 2 z dolnośląskiego i śląskiego, a wyjątkami są jedynie wspomniana Białowieża i Świnoujście z zachodniopomorskiego.

Ministerstwo zdziwiły niektóre wyniki z gmin. Szefowa resortu Elżbieta Rafalska zapowiedziała na antenie TVP kontrole w gminach, gdzie odsetek korzystających przekracza 70 proc.
- Chcemy sprawdzić, czy jest to związane przykładowo z funkcjonowaniem szarej strefy, czy rzeczywiście jest takie głębokie ubóstwo, że prawie wszystkie dzieci pobierają tam świadczenie – cytują media telewizyjną wypowiedź Elżbiety Rafalskiej.


Podziel się
Oceń

Komentarze