Miejsce, które nie pozwoli zapomnieć

  • 17.02.2017, 09:42 (aktualizacja 17.02.2017, 09:46)
  • Maciej Gryguc
Miejsce, które nie pozwoli zapomnieć  A.D.
Pomnik poświęcony Zesłańcom Sybiru odsłonięty został w Podgórzu, przy siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Łomża. W uroczystości wzięli udział m.in. senator Anna Maria Anders i poseł Lech Antoni Kołakowski, a poświęcenia obelisku dokonał ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski.

Licznie obecni byli przedstawiciele łomżyńskiego środowiska Sybiraków z prezes Danutą Pieńkowską-Wolfart, środowisk kombatanckich, harcerze, samorządowcy z wójtem gminy Piotrem Kłysem, mieszkańcy Podgórza. Była to na Ziemi Łomżyńskiej jedna z miejscowości najbardziej dotkniętych sowieckimi represjami. Historycy szacują, że wywiezionych zostało 150 – 170 mieszkańców.

Uroczystości odbyły się w związku z rocznicą pierwszej deportacji z 10 lutego 1940 roku. Już od kilku lat miejscowa biblioteka zaczęła gromadzić dokumenty i relacje związane z wywózkami.

Pomnik w Podgórzu to kolumna z orłem. Uczestnicy uroczystości złożyli przy niej kwiaty i zapalili znicze pamięci.

Maciej Gryguc

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe