Elektryczne autobusy w Łomży?

  • 22.02.2017, 09:13
  • Karolina Łomotowska
Elektryczne autobusy w Łomży? pgt.pl
Łomża bierze udział w projekcie ponad 40 samorządów w zakresie rozwoju elektromobilności. Stara się pozyskać środki na elektryczne autobusy i bazy do ich ładowania.

Miasto podpisało w poniedziałek w Ministerstwie Rozwoju list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie rozwoju elektromobilności. - Myślę, że jest to bardzo dobra inicjatywa, na której Łomża może bardzo skorzystać - uważa prezydent Mariusz Chrzanowski, który jako pierwszy ze wszystkich samorządowców złożył podpis na dokumencie. - Program rozwoju elektromobilności jest kolejnym przykładem działań podejmowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, które dają wiele możliwości. Koszt utrzymania autobusu elektrycznego jest o 30, nawet 40 procent tańszy niż spalinowego. Jeżeli uda nam się pozyskać środki na zakup taboru i wybudowanie baz, wówczas jestem przekonany, że bilety komunikacji miejskiej byłyby o wiele tańsze.

Autobusy z napędem elektrycznym mają zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, obniżyć poziom hałasu oraz poprawić komfort podróżowania mieszkańców. W ramach programu dotyczącego ektromobilności Łomża wyraziła chęć zakupu do 2020 r. 10 autobusów elektrycznych oraz 15 samochodów elektrycznych. Będą to pojazdy w systemie car-sharing, służb komunalnych, a także samochody służbowe. - W oparciu o innowacyjne technologie chcemy stworzyć sieć nowoczesnej i przyjaznej komunikacji miejskiej - podkreśla zastępca prezydenta Andrzej Garlicki. Podpisane porozumienie oprócz zwiększania udziału elektrycznych autobusów w taborze komunikacji zbiorowej, obejmuje także inne obszary. - Chodzi między innymi o zaplanowanie i zbudowanie infrastruktury do ładowania autobusów i samochodów elektrycznych – wyjaśnia Garlicki. Samorządy włączą się ponadto w konsultacje dotyczące projektu ustawy o elektromobilności regulującej rynek.

Cały program ma być wdrożony do 2025 r. Jego realizacja podzielona została na 3 fazy. Pierwsza będzie miała charakter przygotowawczy i potrwa do 2018 r. Najważniejsze na tym etapie będzie przyjęcie ustawy o elektromobilności oraz skoncentrowanie finansowania publicznego na cały projekt. Druga, którą przewidziano na lata 2019-2020 przewiduje zbudowanie w wybranych aglomeracjach infrastruktury zasilania pojazdów elektrycznych. W ostatniej trzeciej fazie zakłada się stopniowe osiąganie dojrzałości przez rynek elektromobilności i wycofanie instrumentów wsparcia.

Program będzie realizowany głównie ze środków krajowych. Tylko do 2020 r. polski rząd przeznaczy na ten cel blisko 19 mld zł.

Karolina Łomotowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe