Prace autorstwa Pawła Kwiatkowskiego za tydzień w łomżyńskiej galerii

  • 26.02.2017, 08:21
  • Karolina Łomotowska
Prace autorstwa Pawła Kwiatkowskiego za tydzień w łomżyńskiej galerii
Otwarcie wystawy grafiki Pawła Kwiatkowskiego odbędzie się w sobotę 4 marca o godz. 12:00 w salach wystawowych Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego przy ul. Długiej 13 w Łomży.

„Moja twórczość – wyjaśnia Paweł Kwiatkowski – wypływa z refleksji na temat człowieka, jego skomplikowanych relacji we współczesnym świecie, zdominowanym przez afirmację indywidualizmu i niespotykaną dotychczas zmienność warunków życia oraz przyspieszenie cywilizacyjne”. Jest to twórczość zakorzeniona w filozofii egzystencjalnej. Artysta w swoich dziełach przedstawia człowieka wyobcowanego, którego więzi z innymi ludźmi uległy rozerwaniu. Tworzywem grafik „są banalni, niczym nie wyróżniający się reprezentanci różnych epok współczesności” – ludzie zagubieni, nie umiejący odnaleźć się w rzeczywistości, ogarnięci poczuciem pustki i brakiem wiary w sens życia. Ich uproszczone, ciemne sylwetki, często odwrócone do widza plecami, pozbawione indywidualnych rysów, odcinają się od białego tła, potęgując wrażenie anonimowości i odosobnienia. Źródłem grafik są fotografie, które autor poddaje licznym przetworzeniom oraz modyfikacjom z użyciem technik cyfrowych i graficznych.

Paweł Kwiatkowski urodził się w 1981 roku w Tykocinie. Jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 2011 roku za cykl grafik wykonanych pod kierunkiem prof. Sławomira Ćwieka oraz cykl prac malarskich wykonanych pod kierunkiem prof. Mariana Kępińskiego i za pracę pisemną pod tytułem „Filozofia egzystencji a malarstwo po drugiej wojnie światowej”. Od 2011 roku pracuje jako asystent na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w Pracowni Technik Łączonych prowadzonej przez prof. Sławomira Ćwieka. W 2016 roku ukończył pisanie pracy doktorskiej pt. „Jednostka i tłum, autonomiczna wartość osobowości wobec uwarunkowań społecznych w cyklu grafik w technice przedruku, serigrafii i kolagrafii”. Jej obrona odbędzie się w marcu 2017 roku. Paweł Kwiatkowski ma w dorobku liczne wystawy. Miejsca ekspozycji indywidualnych: Warszawa (Galeria Studio, Galeria „Pod Kozami”,), Łódź (Miejska Galeria Sztuki - Galeria Bałucka oraz Re:Medium, „Pod Napięciem”, Galeria „Od Nowa” w Akademii Sztuk Pięknych), Poznań (Galeria Profil w Domu Kultury Zamek), Żyrardów (wystawa na Festiwalu Miasto Gwiazd) oraz Białystok (Galeria Sleńdzińskich). Artysta uczestniczył także w wystawach zbiorowych, m.in. w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu Lublinie, Łomży i Zgierzu oraz zagranicą,we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Belgii, Litwie, Czechach, Słowenii, Chorwacji, Serbii, Estonii, Kanadzie i Japonii. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Artysta od kilku lat współpracuje z galerią w Łomży angażując się w organizację wystaw prezentujących twórczość wykładowców Katedry Grafiki Warsztatowej (Wydział Grafiki i Malarstwa) łódzkiej ASP.

Karolina Łomotowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe