Narew wylewa i czasem trochę straszy

  • 28.02.2017, 14:32 (aktualizacja 28.02.2017 14:40)
  • Maciej Gryguc
Narew wylewa i czasem trochę straszy Karol Babiel
Wiosenne temperatury wyparły mrozy praktycznie z dnia na dzień. Nieco wcześniej zniknęły resztki śniegu i popadał deszcz. A wszystko to razem oznacza, że przybyło wody w rzekach, strugach, stawach. Czasami przybyło zbyt wiele.

Pierwsze interwencje w sprawie podtopionych piwnic, zabudowań gospodarczych, garaży, a w Pniewie nawet szkoły, łomżyńscy strażacy musieli podjąć już około 20 lutego, wraz z pierwszymi oznakami odwilży. Problemy pojawiły się m.in. w Piątnicy, Konarzycach, Czaplicach, Pniewie w rejonie Łomży, w okolicach Jedwabnego i Przytuł.

W kolejnych dniach, mimo opadów i coraz wyższej temperatury, sytuacja się nieco unormowała, ale zagrożenie nadal jest realne. Dane o stanie rzek podawane przez Krajowy Instytut Meteorologii wskazują, że ostatniego dnia lutego Narew nie „szaleje”. Alarmowy stan jest tylko w Orzechowie (bliżej Warszawy), ostrzegawcze – w Narwi, Surażu i Wiźnie (440 cm), a wysokie – w Strękowej Górze, Piątnicy, a także Nowogrodzie (na zdjęciach, wodowskaz w ostatnich dniach pokazuje 232 – 238 cm), Ostrołęce.

Prognozy wskazują, że na początku marca woda będzie przybierać, ale nie gwałtownie. Chyba, że do wody ze śniegu dołączyłoby wiele wody w nieba.

Wyższe stany rzek to oczywiście pewne zmartwienia i więcej pracy dla strażaków. Wszystkich wielbicieli Narwi cieszą jednak niewidywane w ostatnich latach zbyt często rozlewiska rzeki.

Maciej Gryguc

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe