Podsumowali realizację programu "Rodzina 500+" w województwie podlaskim

  • 01.03.2017, 08:24
  • Karolina Łomotowska
Podsumowali realizację programu "Rodzina 500+" w województwie podlaskim
Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odwiedziła Łomżę, żeby zebrać opinie i wnioski z realizacji programu "Rodzina 500+" oraz dokonać jego podsumowania.

- Tego typu wizyty w poszczególnych województwach są po to, aby z jednostek realizujących ten program zebrać dane, na podstawie których można sprawdzić, jak on funkcjonuje i podjąć decyzję, co do ewentualnych w nim zmian - mówiła wiceminister Elżbieta Bojanowska.

W trakcie konferencji poruszano także kwestie związane z działaniami w obszarze polityki senioralnej.

- W 2015 roku powołana została, działająca bardzo aktywnie, Łomżyńska Rada Seniorów - mówił podczas spotkania prezydent Mariusz Chrzanowski. - Od tego roku w naszym mieście obowiązuje Karta Seniora, a niedawno  otwarto Dzienny Dom Pobytu Senior-Wigor, jako jedną z trzech tego typu placówek w województwie podlaskim. Zamierzam podejmować kolejne działania związane z polityką prorodzinną i senioralną.

Podsekretarz Stanu Elżbieta Bojanowska poinformowała, że w skali kraju w 2016 roku na program "Rodzina 500+" wydatkowano 17,6 mld zł, zaś na bieżący rok zabezpieczono kwotę 23,1 mld zł. - Świadczeniem objętych zostało 3,8 mln dzieci z 2,6 mln rodzin, z czego około 360 tys. to rodziny wielodzietne - mówiła Elżbieta Bojanowska. - Jak pokazują badania, środki te były wydatkowane na zakup podręczników, czy innych artykułów potrzebnych dla dzieci. Ale to także dodatkowe wyjazdy czy zajęcia, a w środowiskach bardziej ubogich to przeważnie artykuły pierwszej potrzeby, czyli żywność. Problem marnotrawienia środków z tego świadczenia prawie nie istnieje. - Zamiana  świadczeń pieniężnych na świadczenia rzeczowe dotyczy 0,03 proc. w skali całego kraju – tłumaczyła przedstawicielka ministerstwa.

Podczas spotkania obecny był również Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, który zaznaczył, że aspekt złego wydatkowania środków z programu jest marginalny. - Spraw dotyczących wstrzymania świadczenia w skali województwa było 12 i polegały one na tym, że ze świadczenie w gotówce przechodzono na świadczenia w naturze – mówił Paszkowski. - Nie można potwierdzić więc zarzutu, że te środki były niewłaściwie wykorzystywane., niezgodnie z celami ustawy. W 2016 roku na terenie województwa podlaskiego w ramach świadczenia 500+ wypłacono ponad 560 mln zł. Pomocą tą  objęto około 125 tys. dzieci z około 80 tys. rodzin.

Jakie korzyści dla naszego miasta płyną z realizacji programu "Rodzina 500+"? Na to pytanie odpowiedziała nam dr Agnieszka Muzyk. - Wbrew temu, co słyszymy w przekazie niektórych mediów, okazuje się, że w społecznościach lokalnych odczuwamy zwiększenie liczby urodzeń - mówiła zastępca prezydenta Agnieszka Muzyk informując, że w roku 2015 Urząd Stanu Cywilnego w Łomży odnotował 900 narodzin, podczas gdy w 2016 tych urodzin było już 1077. - Gdy dwa tygodnie temu na nowo otwieraliśmy w naszym szpitalu oddział noworodkowy wszyscy lekarze mówili, że odnoszą wrażenie, iż w tym roku ten wzrost będzie jeszcze większy, bo mają kontakt z kobietami, które kolejnych dzieci się spodziewają – dodawała.

Na temat rządowego programu "Rodzina 500+" głos zabierali również rodzice korzystający z tego świadczenia. Małgorzata Książek jest mamą wychowującą siedmioro dzieci w wieku od 1,5 roku do 19 lat. Sześcioro z nich otrzymuje świadczenie 500+.  Jak sama przyznaje, gdyby nie te środki, nie mogłaby pozwolić sobie na takie życie, jakie ona i jej dzieci mają teraz. - Dzięki temu wsparciu mieliśmy możliwość zakupu ubrań dla wszystkich dzieci, zakupiliśmy też sprzęt elektroniczny, który ułatwia dzieciom naukę. Program ten spowodował, że szanse moich dzieci są wyrównane i teraz ich marzenia mają większą szansę na realizację – mówiła.

Przed spotkaniem z przedstawicielami samorządów wiceminister Elżbieta Bojanowska odwiedziła funkcjonujący w naszym mieście Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Dzienny Dom Pobytu Senior-Wigor. W tym drugim ośrodku, zwracając się do osób starszych mówiła. - Takie miejsca są niezwykle ważne, gdyż mogą Państwo tu spędzać czas w sposób aktywny, twórczy, możecie tu spotkać drugiego człowieka, porozmawiać z nim, żeby nie być samemu w domu. Ja przede wszystkim życzę Państwu, żebyście w tym domu czuli się jak w domu rodzinnym – powiedziała Elżbieta Bojanowska podkreślając, że celem rządu jest rozbudowa sieci ośrodków wsparcia. Zapowiedziała również ogłoszenie konkursu Aktywności Osób Starszych dla organizacji pozarządowych. Dodawała też, że Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zależy na likwidacji białych plam w poszczególnych powiatach jeśli chodzi o Środowiskowe Domy Samopomocy.

Wkrótce materiał wideo.

Karolina Łomotowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe