Seniorzy już nie tacy łatwowierni

  • 10.03.2017, 15:07 (aktualizacja 10.03.2017, 15:11)
  • Maciej Gryguc
Seniorzy już nie tacy łatwowierni KMP Łomża
Trzy próby wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka” od starszych mieszkańców Łomży podjęli jednego dnia oszuści. Nic tym razem nie zwojowali.

Jak się okazuje, bezczelność naciągaczy nie ma granic. Obiegła ostatni media w kraju historia o ustaleniu pomysłodawcy oszukańczego procederu, o zatrzymaniach kolejnych oszustów, a mimo to próbują oni nadal wykorzystywać dobre serca starszych osób.

Jak informuje Komenda Miejska Policji w Łomży, tym razem dotarły tego samego dnia trzy sygnały od starszych mieszkańców miasta, których ktoś próbował nakłonić do przekazania swoich oszczędności. Pretekstem był rzekomy wypadek drogowy bliskiej osoby (syna lub kuzyna). Dzięki czujności osób starszych i ich świadomości występowania zagrożenia do oszustwa nie doszło.

Funkcjonariusze apelują - nie dajmy się nabrać na opowieści, które słyszymy w słuchawce telefonu. Zakończmy rozmowę, a o próbie oszustwa poinformujmy policję.

Pamiętajmy, że oszuści stale próbują oszukiwać i wyłudzać pieniądze. Podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach  oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom. Nie dajmy się nabrać na tego typu historie. Pamiętajmy, że oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt się urywa. Dlatego bądźmy czujni. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję.

Policjanci apelują też do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.

 

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe