Rewitalizacja Łomży - nowa szansa na spełnienie potrzeb

  • 20.03.2017, 15:13
  • Maciej Gryguc
Rewitalizacja Łomży - nowa szansa na spełnienie potrzeb
Nową szansę otrzymają te dzielnice Łomży, które najbardziej ucierpiały w ostatnich latach w wyniku zmian ekonomicznych, demograficznych, społecznych. Rusza Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Łomża na lata 2017 - 2023.

Dla ludzi

Słownikowo "rewitalizacja" to "przywracanie do życia".  Potocznie kojarzy się np. z odnawianiem budynków czy ulic, czasami po to, aby mogły pełnić inne funkcje niż dotychczas. Plany, których realizacja rozpoczyna się w Łomży, mają przede wszystkim dotyczyć "rewitalizacji społecznej".

- Dzisiaj to nie oznacza poprawy wyglądu budynków, a raczej to, jak chcemy ożywić nasze społeczności lokalne, by radziły sobie lepiej z problemami które je dotykają. Dlatego mówimy teraz stop kubaturom, zielone światło na obiekty i takie przedsięwzięcia, które będą rozwijały społeczność lokalną - tłumaczył wicemarszałek województwa Maciej Żywno, gdy w grudniu ubiegłego roku podpisywane były w Urzędzie Marszałkowskim umowy z ponad 40. gminami. które przygotowują programy rewitalizacji.

Jak obrazowo mówią organizatorzy przedsięwzięcia,  jeżeli nawet trzeba będzie wyremontować chodnik, to dlatego, że ma on w jakiejś ważnej sprawie  doprowadzić użytkowników do celu . Takie zdefiniowanie założeń wielkiego projektu rewitalizacji cieszy Ewę Sznejder, naczelnik Centrum Współdziałania Społecznego Urzędu Miejskiego.

- Będzie to po prostu odpowiedź na potrzeby mieszkańców, które z różnych względów nie są zaspokajane równomiernie w całym mieście - mówi.

Bo rewitalizacja nie będzie dotyczyć całej Łomży. Nawet bez dokładnych analiz socjologicznych pewne rzeczy po prostu widać. Np. miejska Starówka. Cale wieki kształtowała się jako administracyjne, ale przede wszystkim handlowe i usługowe centrum miasta. Inwazja dyskontów, a przede wszystkim galerii  handlowych, zmieniła wielowiekowe tradycje w kilkanaście lat, odebrała centrum najbardziej podstawowe funkcje. Swoje też robi demografia, zmiany gospodarcze. A przecież wszędzie jest potencjał, wartości, pomysły, a przede wszystkim ludzie, którzy są warci zainteresowania. 

Diagnoza

Na potocznych spostrzeżeniach trudno jednak opierać projekty za wiele milionów złotych. Dlatego do pracy zabrali się badacze. Przeanalizowali zjawiska społeczne, gospodarcze, funkcjonalne, środowiskowe, stan techniczny we wszystkich 15 osiedlach, na jakie podzielona jest Łomża. Zebrali dane dotyczące nie tylko bezrobocia, niepełnosprawności czy ubóstwa, ale nawet gdzie i dlaczego słabiej idzie uczniom. Policzyli organizacje społeczne, kluby sportowe, podmioty gospodarcze, zabytki, wiek budynków i wiele innych wskaźników. Efektem stało się wyznaczenie stref, w których najbardziej potrzebna jest "nowa szansa", impulsy pozwalające ograniczyć niekorzystne zjawiska, a wzmocnić poczucie mieszkańców, że nie są "zapomniani przez Boga i ludzi". To przede wszystkim łomżyńska Starówka, historyczne centrum miasta oraz część Łomżycy, czyli osiedla  noszące numery 4, 5, 7, 9 i 15.

Diagnoza sytuacji jest punktem wyjścia do kolejnych działań, które rozegrają się do końca maja. Najważniejsze będzie dotarcie do jak największej grupy mieszkańców poszczególnych stref. Organizatorzy przedsięwzięcia chcieliby dosłownie od każdego usłyszeć opinie, wnioski, oczekiwania.

- Planowane jest wykorzystanie wielu tzw. narzędzi stosowanych w konsultacjach społecznych - mówi Ewa Sznejder.

Harmonogram przygotowany przez firmę realizującą projekt przewiduje m. in.: działania promocyjne (plakaty, ulotki, gazetka), "spacery badawcze", spotkania z mieszkańcami  badania fokusowe, badania ankietowe, zajęcia warsztatowe, konkursy i happeningi, debaty, panele ekspertów. Będą realizowane na ulicach, w placówkach kultury, wszędzie tam, gdzie można spotkać przyszłych adresatów rewitalizacji.

Na teraz

Tydzień rozpoczęty 20 marca  to dwa główne wydarzenia dotyczące programu rewitalizacji. Już od poniedziałku krążą po mieście ankieterzy z prośbą o wypełnienie ankiety. Można to także zrobić w  Centrum Współdziałania  Społecznego przy ul. Farnej 1 lub elektronicznie na stronach: www.lomza.pl lub www.cyfrowademokracja.pl/konsultacje-spoleczne/rewitalizacja-w-lomzy-ankieta.

Na czwartek 23 marca zaplanowane zostało natomiast pierwsze spotkanie z mieszkańcami Łomży o godz. 17:00 w Domku Pastora przy ul. Krzywe Koło.

Do 31 marca można tez zgłaszać swoje projekty  i pomysły dotyczące rewitalizacji: 

W celu zgłoszenia autorskiego projektu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy – kartę przedsięwzięcia, którą można znaleźć pod adresem: www.cyfrowademokracja.pl/konsultacje-spoleczne/zglos-swoj-projekt-rewitalizacyjny-w-lomzy

Wypełnione karty można składać:

- korespondencyjnie na adres: Urząd Miasta w Łomży - Centrum Współdziałania Społecznego, ul. Farna 1, 18-400 Łomża,,

- bezpośrednio do Centrum Współdziałania Społecznego, ul. Farna 1(p.5), 18-400 Łomża,

- za pomocą poczty elektronicznej na adres mailowy: [email protected] lub [email protected]

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe