Jakie korzyści daje przedsiębiorcom rynek bułgarski?

  • 22.03.2017, 11:18
  • Karolina Łomotowska
Jakie korzyści daje przedsiębiorcom rynek bułgarski?
Jeśli poszukujesz nowych rynków zbytu dla swoich towarów lub chciałbyś importować z Bałkanów, przyjdź 7 kwietnia o godz. 12:00 do Parku Przemysłowego i zapoznaj się z rynkiem bułgarskim.

Przepyszna kuchnia, znakomitej jakości wina i szerokie piaszczyste plaże oblewane ciepłymi wodami Morza Czarnego to nie jedyne atuty Bułgarii. Ten notujący nieprzerwanie od 1997 roku dodatni roczny wskaźnik PKB kraj, jest także niezwykle atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznych przedsiębiorców.

Już 7 kwietnia 2017 r. o godzinie 12.00 w budynku Inkubatora Przedsiębiorczości przy ul. Gen. Sikorskiego 166 odbędzie się kolejne spotkanie dla przedsiębiorców chcących inwestować i szukających kontaktów biznesowych poza krajem. Seminarium „Na podbój rynków zagranicznych: Bułgaria” poprowadzą radca handlowy Ambasady Republiki Bułgarii w Rzeczypospolitej Polskiej Yordan Draganchev oraz Konsul Honorowy Republiki Bułgarii w Białymstoku Witold Karczewski. Gościem specjalnym będzie Jego Ekscelencja Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Bułgarii w RP Emil Savov Yalnazov. 

Okres kryzysu gospodarczego Bułgaria ma już dawno za sobą. Utrzymująca się od kilku lat wysoka wartość bułgarskiego eksportu oraz napływ kapitału zagranicznego, głównie holenderskiego, austriackiego i rosyjskiego, stały się istotnym elementem wzrostu gospodarczego. Ważnym czynnikiem wzrostu jest także napływ funduszy unijnych.

Ostatnie lata to okres wzmożonego zainteresowania polskich przedsiębiorców Bułgarią, kojarzoną dotychczas głównie jako atrakcyjne miejsce wakacyjnego wypoczynku (ok. 300.000 turystów z Polski rocznie).

W ostatnim czasie możemy zaobserwować znaczący wzrost wymiany handlowej Polski z Bułgarią, która w 2015 roku przekroczyła 1.139 mld EUR, z czego aż 720 mln EUR stanowiła wartość polskiego eksportu do Sofii. Do głównych towarów eksportowych należą żywe zwierzęta, gotowe artykuły spożywcze, elektronarzędzia oraz wyroby przemysłu chemicznego. Z Bułgarii sprowadzamy natomiast przede wszystkim wyroby z metali nieszlachetnych, produkty rolno – spożywcze, wyroby włókiennicze oraz olejek różany, którego kraj ten jest największym światowym producentem – zauważa Prezes Parku Przemysłowego Łomża Andrzej Kiełczewski.

Program seminarium obejmuje omówienie charakterystyki rynku bułgarskiego z uwzględnieniem realiów politycznych, możliwości wymiany handlowej na linii Polska – Bułgaria oraz zasad bułgarskiej kultury biznesu. Ponadto poruszone zostaną zagadnienia dotyczące rozpoczynania działalności gospodarczej w tym kraju, a w dalszej części seminarium uczestnicy otrzymają garść praktycznych wskazówek przydatnych w relacjach handlowych z partnerami z Bułgarii.

Organizowane w Parku Przemysłowym Łomża wydarzenie wpisuje się w całodzienne obchody prezentujące Bułgarię, jej gospodarkę i kulturę Łomżanom. O godzinie 15.00 w Centrum Aktywności Turystycznej „Domek Pastora” w Łomży odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy ikon i prac „alla franca”, wykonanych przez uczniów Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Canka Ławrenowa w Płowdiwie. Wystawę otworzą: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski oraz Ambasadora Republiki Bułgarii w RP Emil Savova Yalnazova. Ekspozycja ma na celu zapoznanie mieszkańców Łomży ze sztuką pisania ikon. Ikony są kanoniczne, malowane według zasad bułgarskiej tradycji ikonograficznej. „Alla franca” to ozdobiona nisza w ścianie w reprezentacyjnych pomieszczeniach domów dziewiętnastowiecznych w Płowdiwie oraz w miastach Kopriwsztica, Pazardżik, Sliwen i innych. Zostały namalowane na desce za pomocą tradycyjnej techniki ikonograficznej, przy użyciu pigmentów i spoiwa z emulsji jajecznej.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o składanie do dnia 7 kwietnia br. aplikacji na adres e-mail: [email protected]; tel. 86 2199323.

Karolina Łomotowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe