[Aktualizacja] Oszuści w akcji

  • 24.03.2017, 09:37
  • Karolina Łomotowska
[Aktualizacja] Oszuści w akcji
Do ośmiu wzrosła liczba informacji, jakie otrzymali wczoraj policjanci z Łomży o próbach oszustw na "wnuczka, policjanta i sąsiada".

Sprawcy tego typu przestępstw kilkukrotnie próbowali oszukać wczoraj seniorów i nakłonić ich do przekazania swoich oszczędności. Funkcjonariusze apelują - nie dajmy się nabrać na opowieści, które słyszymy w słuchawce swojego telefonu, a o sposobach działania oszustów informujmy naszych bliskich.

Sprawcy, podając się za wnuczka, sąsiada i policjanta, żądali przekazania pieniędzy. W żadnym z  tych przypadków nie doszło do oszustwa, a potencjalne ofiary orientowały się, że są to fałszywe telefony. Dzięki przychylności lokalnych mediów informacje o aktywności przestępców po raz kolejny bardzo szybko trafiły do mieszkańców regionu.

Pamiętajmy, że oszuści podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach  oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom. Nie dajmy się nabrać na tego typu historie. Pamiętajmy, że oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt się urywa. Dlatego bądźmy czujni. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy policję.

Policjanci apelują też do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.

Karolina Łomotowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe