Krok po kroku na Via Baltica

  • 26.03.2017, 03:23 (aktualizacja 26.03.2017, 03:27)
  • Maciej Gryguc
Krok po kroku na Via Baltica GDDKiA
Kolejne decyzje przybliżają budowę ekspresowej S61, czyli Via Baltica i obwodnicy Łomży. Jak już informowaliśmy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła rozpatrywanie ofert na zbudowanie drugiej nitki obwodnicy Szczuczyna. Kilka dni później otwarte zostały koperty ze zgłoszeniami firm, zainteresowanych budową odcinka od obwodnicy Suwałk do granicy polsko - litewskiej w Budzisku.

Jak informuje GDDKIA, o kontrakt stara się dziewięciu oferentów. Różnica między najdroższą a najtańszą propozycją to ponad 300 milionów złotych. Ta najdroższa (914 mln) pochodzi od włoskiej firmy Astaldi, znanej w regionie m. in. z wykonania kilku fragmentów S8 między Warszawą a Białymstokiem. najtaniej (605 mln)  zbudować konsorcjum włosko - szwajcarskie Impressa Pizzarottti.

Pomiędzy nimi są: PORR (Polska - Austria) - 643, 3 mln; Strabag (Polska) - 680,7 mln; konsorcjum Trakcja PRKiT (Hiszpania, Litwa, Polska) - 684,3 mln; Budimex (Polska) - 731,7 mln; Metrostav (Polska ,Czechy) - 794,7 mln; Polaqua (Polska) - 799 mln; Itinera (Włochy, Polska) - 835 mln.

Wszystkie firmy zaproponowały termin 31 miesięcy na wykonanie inwestycji (powinna się zakończyć w 2020 roku) i podobne warunki płatności i gwarancje jakości. Zatem decydujące znaczenie będzie miała cena i dotychczasowy dorobek tych podmiotów.           

Opis zadania przewiduje budowę ponad 24 kilometrów (w tym obwodnica gminnej miejscowości Szypliszki) trasy o parametrach ekspresowej. Dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu i awaryjne. Nawierzchnia z betonu cementowego. Węzły drogowe Suwałki Północ i Szypliszki, miejsca obsługi podróżnych, niezbędne elementy infrastruktury, przebudowa istniejących już dróg i budowa dojazdowych.

Rozpoczęła się już budowa obwodnicy Suwałk. Jeszcze w marcu prawdopodobne jest ogłoszenie przetargów na odcinki nr  3 i 4 fragmentu przyszłej S61 między Szczuczynem a Ostrowią Mazowiecką, w których :mieści się obwodnica Łomży z nowym mostem na Narwi). W kwietniu natomiast zapowiadane jest otwarcie kopert ze zgłoszeniami na odcinku 5 i 6 (od węzła "Kolno" w okolicach Kisielnicy do obwodnicy Szczuczyna), choć nie wiadomo czy będzie to możliwe, ponieważ GDDKiA została dosłownie zasypana dodatkowymi pytaniami od potencjalnych wykonawców i na każde musi udzielić wyjaśnień.   

Nie ma natomiast nowych informacji na temat przebiegu przygotowań do budowy odcinków od Szczuczyna przez Ełk do obwodnicy Augustowa, które prowadzi olsztyński oddział GDDKiA.           

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe