Wojskowe kolumny NATO w drodze do Orzysza [VIDEO i FOTO]

  • 30.03.2017, 14:39 (aktualizacja 30.03.2017, 20:56)
  • Maciej Gryguc
Wojskowe kolumny NATO w drodze do Orzysza [VIDEO i FOTO] Karol Babiel/Grupa Medialna Narew
Pierwsze pojazdy Batalionowej Grupy Bojowej NATO „otarły” się w czwartkowe popołudnie o Łomżę w drodze do swego miejsca stacjonowania w Orzyszu i na poligonie w Bemowie Piskim

Jadące z centrum Polski oddziały wybrały nieco nietypową drogę: drogą nr 8 dojechały do Jeżewa i dopiero stamtąd skierowały się w kierunku Łomży. Prawdopodobnie po to, aby przekroczyć Narew w Wiźnie, a nie w Łomży ze względu na stan mostów. W Piątnicy skręciły już na drogę w kierunku Kisielnicy i dalej na Kolno, Pisz i Orzysz.

Była to pierwsza z kilkunastu kolumn liczących od 10 do 20 samochodów, które mają dojeżdżać do Orzysza w czwartek i piątek. Jest wśród nich 70 wozów opancerzonych Stryker na kołach i wszelkiego rodzaju pojazdy niezbędne dla jednostki liczącej około 800 żołnierzy kawalerii pancernej. Będą to głównie Amerykanie, ale także mniejsze grupy wojskowych z Wielkiej Brytanii i Rumunii i prawdopodobnie z Chorwacji. To element planu rozmieszczenia w Polsce i krajach nadbałtyckich batalionowych grup NATO. W każdym kraju główną rolę będą miały oddziały z innego kraju: w Polsce – Amerykanie, na Litwie – Niemcy, na Łotwie – Kanadyjczycy i w Estonii – Brytyjczycy. Gotowość do podjęcia normalnych zadań czasu pokoju wszystkie bataliony powinny osiągnąć już od 1 kwietnia.

Ideą takiego rozlokowania batalionów NATO jest stworzenie „elementu odstraszającego” przed potencjalną agresją w regionie tzw. przesmyku suwalskiego. Dowódcy NATO uważają fragment granicy polsko – litewskiej między Białorusią a rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim za jedno z najbardziej newralgicznych miejsc w Europie.

Przejazd w okolicach Łomży dozorowany przez Żandarmerię Wojskową odbył się sprawnie

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe