Palmowa Niedziela w Zbójnej

  • 06.04.2017, 11:52 (aktualizacja 06.04.2017, 12:02)
  • Maciej Gryguc
Palmowa Niedziela w Zbójnej
Jesteśmy szczęśliwi, kiedy są u nas goście – mówi Zenon Białobrzeski, wójt Zbójnej. - Przyjeżdżajcie! Kurpie, łomżyniacy, ze wszystkich stron. Będzie nam bardzo miło. Zadbamy, abyście i wy miło spędzili u nas czas.

Kurpiowskie tradycje nie mają chyba odpowiednika w innych regionach kraju. Puszczański lud, bardzo pobożny, w specjalny sposób przeżywał czas Męki i Zmartwychwstania. Może też trochę dlatego, że oznaczał odchodzenie zimy i nadejście kolejnego czasu zieleni, leśnych owoców i kwiatów.

Jak czytamy na internetowej stronie gminy Zbójna: „Uzdolnione kurpianki z okazji świąt wielkanocnych robiły piękne pisanki, ugniatały baranki z cukru i chleba. Pięknej tradycji Puszczy Zielonej należy robienie dużych palm wielkanocnych sięgających niekiedy wysokości kilku metrów. Najpiękniejsze i największe zostawały w kościele do następnych świąt, inne po poświęceniu zdobiły domowe ołtarzyki. Wysokość palm wiąże się z wierzeniami, iż po zjedzeniu kilku baziek wierzbowych zabezpieczało przed bólem gardła. Same zaś palmy chroniły dom przed złymi duchami, dlatego też były takie wysokie. Inny zwyczaj związany z palmami polegał na tym, że kto wcześnie wstał w Niedzielę Palmową, ten biegł z palmą budzić innych bijąc nią wołał:
Wierzba bije - nie zabije
za tydzień - wielki dzień
za sześć noc – Wielkanoc".

Kurpiowska Wielkanoc to jednak nie tylko palmy i pisanki. To także wycinanki ze świątecznymi motywami, bukiety i kierce. Przepiękne przykłady talentu i umiejętności puszczańskich mistrzów gromadzi tradycyjny Konkurs Rozmaitości Wielkanocnych. W tym roku odbywa się już po raz 19.

Po raz 19. wójt Zbójnej i Gminny Ośrodek Kultury zapraszają na kurpiowską Niedzielę Rozmaitości Wielkanocnych, 9 kwietnia, czyli w Palmową Niedzielę.

Najwcześniej – już o godz. 9:00 otwarty dla gości zostanie Kiermasz Wielkanocny wokół budynku GOK. Na godz. 10:00 zaplanowane zostało rozstrzygnięcie Konkursu Rozmaitości Wielkanocnych na najpiękniejsze palmy, pisanki, wycinanki i inne tradycyjne ozdoby.

Potem ulicami Zbójnej przejdzie procesja Palmowej Niedzieli, a o godz. 12 w kościele pw. św. Wincentego a'Paulo rozpocznie się uroczysta msza.


 

Maciej Gryguc
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe