Prezydent Łomży zapewnił sobie większość

  • 27.04.2017, 01:11 (aktualizacja 27.04.2017, 01:15)
  • Maciej Gryguc
Prezydent Łomży zapewnił sobie większość
Spokojne rządy i akceptację dla swoich propozycji zapewnił sobie prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski (na zdjęciu z zastępcą, Andrzejem Garlickim) na półtora roku przed wyborami samorządowymi. Kluczowe okazało się zjednoczenie wszystkich radnych Prawa i Sprawiedliwości.

W wyborach 2014 roku z list partii, która rok później zdobyła władzę w Polsce, weszła do rady Miejskiej Łomży największa grupa radnych. Niemal jednak natychmiast okazało się, że faktycznie tworzą oni dwa obozy: PiS "prezydencki" i PiS "źródłowy". Do grupy wspierającej prezydenta Mariusza Chrzanowskiego startującego w barwach PiS, dołączyła grupa z list komitetów lokalnych i powstała minimalna większość zapewniająca przeprowadzania głównych inicjatyw. W pozycji "krytycznej" pozostała jednak część radnych PiS i doszło w łomżyńskim samorządzie do bezprecedensowej na skalę Polski sytuacji, że w opozycji wobec "układu rządzącego" znaleźli się wspólnie PiS i PO.

Sytuacja zmieniała się, wraz z roszadami kadrowymi, gdy radnych awansujących na stanowiska dyrektorskie (Andrzej Modzelewski, Bogumiła Olbryś) w instytucjach samorządowych czy do parlamentu (Bernadeta Krynicka) zastępowały inne osoby. Kilkoro radnych z "obozu władzy" uznało z czasem, że nie może go wspierać.

Do przełomu doszło w początkach tego roku podczas głosowania opłat za wywóz śmieci z miasta. Po raz pierwszy od początku kadencji zgodne stanowisko mieli wszyscy radni PiS. Na kwietniowej sesji nowe porządki zostały oficjalnie potwierdzone. Przewodniczący klubu radnych PiS Janusz Mieczkowski poinformował, że liczy on już oficjalnie 11 osób (wszystkie wybrane z list PiS). Przyłączyli się także do koalicji Hanka Gałązka, Witold Chludziński i Ireneusz Cieślik. Ta czternastka głosowała już zgodnie w każdej ważnej kwestii podnoszonej na sesji.

A doszło przede wszystkim do zupełnie nowego "urządzenia" Rady Miejskiej. Z siedmiu komisji pozostało cztery, z kierownictwa każdej z nich usunięci zostali radni opozycji (wcześniej mieli kilka funkcji). Ostatnim "reliktem" poprzednich porządków pozostała wiceprzewodnicząca samorządu Alicja Konopka.

Nowe władze komisji tworzą: Komisja Finansów - przewodnicząca Marianna Jóskowiak, zastępca Adam Zwierzyński (obije PiS) ; Komisja Gospodarki Komunalnej. Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego - przewodniczący Jan Olszewski (PiS), zastępca Ireneusz Cieślik ("PiS+"); Komisja Edukacji, Kultury i Sportu - przewodnicząca Hanka Gałązka ("PiS+"), zastępca Lech Śleszyński (PiS); Komisja Bezpieczeństwa, Rodziny, Pomocy Społecznej  i Zdrowia - przewodnicząca Wanda Mężyńska, zastępca Anna Godlewska (obie PiS).

Niewielka zmiana zaszła tylko w Komisji Rewizyjnej (jej istnienie reguluje ustawa, a nie wola radnych). Przewodniczącą pozostała Elżbieta Rabczyńska , a nowym zastępcą jest Łukasz Kacprowski (oboje PiS).         

fot. prezydent Mariusz Chrzanowski może spać spokojniej. Ma teraz poparcie wyraźnej większości w Radzie Miejskiej Łomży

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe