Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 01:25
Reklama
News will be here

Czepkowanie na PWSIiP. Powołanie i marzenie

Po raz dziesiąty studenci pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży otrzymali symbole swojej profesji i służby.
Czepkowanie na PWSIiP. Powołanie i marzenie

Autor: PWSIiP Łomża

- Wasze powołanie do zawodu to konieczność pochylania się nad łóżkiem chorego, ale nie oznacza to pracy za darmo. Pielęgniarki powinny być należycie wynagradzane za swój trud i ofiarność – mówił kapelan łomżyńskiego szpitala, ksiądz Sławomir Gawryś, podczas uroczystości „Czepkowania” w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. – Miałem kiedyś taką sytuację, że chory, do którego poszedłem, nawymyślał mi. Odszedłem od niego, było mi przykro i już do niego nigdy nie wróciłem. A pielęgniarka zawsze wraca...

Moje powołanie o zawodu pielęgniarki”

- To już dziesiąte „Czepkowanie” na naszej uczelni – przypomniała dr n. med. Barbara Jankowiak, dyrektor Instytutu Medycznego PWSIiP.

Jak informuje Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP, czepkowanych zostało pięćdziesiąt cztery studentki oraz ośmiu studentów drugiego roku pielęgniarstwa. Wszyscy złożyli ślubowanie, otrzymali kodeks etyki zawodowej, symbolicznie wkroczyli w nowy etap życia, pasjonujący ale i trudny.

Renata Świderska na pielęgniarski czepek czekała długo, aż trzydzieści lat...

- To było moje marzenie z dzieciństwa, zapomniałam o nim, mijały lata, byłam dobrą żoną i mamą. O byciu pielęgniarką marzyła także moja córka, choroba odarła ją z marzeń. Gdy zachorowała, pojawili się wokół nas dobrzy ludzie w bieli – mówiła podczas uroczystości Renata Świderska. - Nigdy nie jest za późno na realizację marzeń, bez względu na wszystko.

Wzruszające przemówienie studentki przyjęte zostało przez jej kolegów i koleżanki oraz zgromadzonych gości gromkimi brawami.

- Wiemy, że nie zawsze będzie łatwo, ale warto, tego uczyła przecież patronka naszego instytutu święta Matka Teresa z Kalkuty – mówiła studentka Marta Zaremba, starościna drugiego roku pielęgniarstwa, wolontariuszka, między innymi w akcji podlaskich policjantów „Nie bądźmy obojętni – pomoc bezdomnym”.

W gronie czepkowanych studentów nie brakowało wolontariuszy. Pomagali Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, rozdawali zabawki hospitalizowanym dzieciom, rejestrowali potencjalnych dawców szpiku kostnego, piekli ciasta dla chorego na ostrą białaczkę Krystiana, a zebrane w ten sposób pieniądze przekazali na jego leczenie. Część z nich – Marta Zaremba, Renata Świderska, Magdalena Zalewska i Joanna Grabiec – otrzymały listy gratulacyjne od prorektor uczelni, dr hab. Krystyny Leszczewskiej. Nagrodzeni zostali także studenci z najwyższą średnią ocen: Sylwia Reska, Ewelina Karpińska, Patrycja Łojek, Renata Świderska, Paulina Baranowska, Anna Kijek i Dominika Kulik.

Wydziały zamiast instytutów

Rektor PWSIiP, dr hab. Robert Charmas, przekazał zgromadzonym informację, że łomżyńska uczelnia otrzymała w ostatnich dniach ministerialną zgodę na uruchomienie jednolitych studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia. Rekrutacja na nie „ruszy” od przyszłego roku akademickiego.

- Przed nami jest stworzenie struktury wydziałowej, nasze ukochane dziecko Instytut Medyczny, zostanie przekształcony w wydział nauk o zdrowiu – przypomniał rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Uroczystość zwieńczył nastrojowy recital Tomka Kamińskiego, gitarzysty, skrzypka i poety.

Wkrótce relacja video w Telewizji Narew.



Podziel się
Oceń

Komentarze