Ostatni dzień na rozliczenie podatków

  • 02.05.2017, 01:50 (aktualizacja 02.05.2017, 01:54)
  • Maciej Gryguc
Ostatni dzień na rozliczenie podatków pitaks.pl
2 maja to w tym roku ostatni dzień na składanie PIT-ów za 2016 rok. Urzędy Skarbowe wprowadziły tego dnia specjalne dyżury, ale wraz z Ministerstwem Finansów zachęcają przede wszystkim do rozliczenie elektronicznego.

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, Polacy złożyli już ponad 8 mln 570 tys. rocznych PIT-ów przez internet. Do 2 maja on-line można składać wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) PIT-37 i PIT-38. PFR to świetny sposób na szybkie i sprawne rozliczenie się z urzędem skarbowym.

Według stanu na 27 kwietnia 2017 r. (po północy) podatnicy przesłali już 8.570, 846 mln PIT-ów za 2016 r. do urzędu skarbowego przez internet. Chodzi o PIT-28, 36, 36L, 37, 38 i 39. To o ponad 960 tys. e-PIT-ów więcej niż w tym samym dniu rok wcześniej i więcej, niż w całym zeszłorocznym okresie rozliczeniowym. Wówczas drogą elektroniczną do 2 maja wpłynęło 8,4 mln zeznań podatkowych. Ten rekord na pewno będzie jeszcze pobity. Najłatwiej i najszybciej zrobić to bez wychodzenia z domu, czyli przesłać go przez internet.  

Skorzystaj we wstępnie wypełnionego PIT
Podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38, mogą skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (tzw. PFR – pre-filled tax return). Jest ona dostępna na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym). Z PFR PIT-37 mogą skorzystać zarówno osoby, które rozliczają się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci. Natomiast PFR PIT-38 jest przeznaczony dla osób, które rozliczają przychody z kapitałów pieniężnych i składają zeznanie indywidualnie.

Dzięki PFR nie musimy sami wypełniać swojego zeznania podatkowego danymi z posiadanych PIT-ów (PIT-11, PIT-8C czy PIT-R), które dostaliśmy od płatników, np. od pracodawcy. Na Portalu Podatkowym znajdziemy swój roczny PIT-37 z danymi wprowadzonymi już przez urząd skarbowy. Po pobraniu PFR pozostaje nam tylko zweryfikować zawarte w nim dane, uzupełnić o ulgi i odliczenia, jeśli z nich korzystamy, oraz przekazać 1% na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP). I gotowe, można wysłać. Jak widać, PFR pozwala nie tylko uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników. To także wygoda, prostota i oszczędność czasu i pieniędzy. Warto pamiętać o tym, że PFR można autoryzować profilem zaufanym ePUAP, kwotą przychodu za 2015 rok lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Oczywiście podatnicy, którzy rozliczają się on-line, jak co roku mogą korzystać z aplikacji e-Deklaracje Desktop (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym), która również umożliwia osobom fizycznym składanie formularzy elektronicznych bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Rozlicz się do 2 maja elektronicznie lub w urzędzie skarbowym
Zeznania roczne za 2016 r. w tym roku można składać do 2 maja. Potwierdzeniem rozliczenia się z wykorzystaniem PFR jest UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) – tak samo jak w przypadku e-Deklaracji. To dowód poprawnego złożenia zeznania elektronicznego. Przejdź do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).

Osoby, które chcą tradycyjnie złożyć zeznanie papierowe, mogą skorzystać z pomocy swojego urzędu skarbowego. W ostatnim dniu rozliczeniowym, czyli 2 maja, pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej będą dyżurować w salach obsługi urzędu. Informacje o dokładnych godzinach pracy w tych dniach znajdziesz w konkretnym US lub na jego stronie internetowej.

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe