Via Baltica. Dzieje się na całej trasie od Ostrowi do granicy z Litwą

  • 03.05.2017, 23:22 (aktualizacja 03.05.2017, 23:40)
  • Maciej Gryguc
Via Baltica. Dzieje się na całej trasie od Ostrowi do granicy z Litwą GDDKiA
Prace przygotowawcze do budowy Via Baltica przyspieszyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Już dla całego fragmentu od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna trwają procedury przetargowe.

Te przetargi ostrożnie były zapowiadane na drugą połowę maja, a bardziej prawdopodobnie na czerwiec. Tymczasem już w ostatnich dniach kwietnia białostocki oddział GDDKi A opublikował ogłoszenia dotyczące dwóch kolejnych, a zarazem ostatnich, odcinków przyszłej ekspresowej S61 między Łomżą a Ostrowią Mazowiecką.

190 kilometrów

Cały fragment Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna w planach inwestycyjnych GDDKiA podzielony został na 6 odcinków. Procedury przetargowe ruszyły już wcześniej dla tych oznaczonych numerami 5 i 6 od Szczuczyna przez Stawiski do węzła "Kolno" w okolicach Kisielnicy. Kilka tygodni później wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit zapowiedział w Łomży kolejne przetargi na odcinki 3 i 4 (w nich "zawiera się" m. in. obwodnica Łomży, nowy most na Narwi i kilka ważnych dla całej Polski północno - wschodniej węzłów drogowych). Kolejne spotkani z z serialu "Budujemy Via Baltica" odbyło się niedawno w Ostrowi Mazowieckiej. Tam Jerzy Szmit podpisał dokumenty dotyczące dwóch przetargów - na odcinki 1 i 2.    

Jak określa  GDDKiA, są to fragmenty "domykające przebieg międzynarodowej drogi ekspresowej Via Baltica".  Dokumenty dotyczą odcinków od Ostrowi Mazowieckiej (węzeł Podborze) do Śniadowa i od Śniadowa do węzła Łomża Południe. Jest to miejsce, gdzie przyszła S61 łączyć się będzie z budowaną właśnie drogą ekspresową S8 Wyszków - Białystok, a tym samym całą siecią dróg ekspresowych i autostrad w Polsce.

Ogłoszenie przetargu trafiło już do Urzędu Publikacji Unii Europejskiej, a także oficjalnie na strony GDDKiA. "W ten sposób cała droga ekspresowa S61, czyli łącznie niespełna 190 km (nie licząc gotowej części obwodnicy Augustowa i budowanej już obwodnicy Suwałk), będzie objęta postępowaniem przetargowym. Nieograniczonym na terenie województw podlaskiego i mazowieckiego (poza odcinkiem od Suwałk do granicy państwa w Budzisku) oraz dwuetapowym w województwie warmińsko-mazurskim (Szczuczyn - Ełk - Raczki). Przejście do drugiego etapu przetargu dla tych odcinków o długości 63 km nastąpi w najbliższych miesiącach" - informuje GDDKiA.

 Kryteria przetargowe

Przy dokonywaniu wyboru najkorzystniejszej oferty oprócz kryterium ceny (stanowi do 60% całej oceny), stosowane będą także kryteria jakościowe (łącznie o maksymalnej wartości 40%). GDDKiA wymaga, aby prace projektowe i roboty budowlane wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostały ukończone w terminie nie dłuższym niż 37 miesięcy od daty zawarcia umowy, a minimalny termin realizacji wynosi 31 miesięcy od daty zawarcia umowy (wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie). Nie liczą się do tego czasu okresy zimowych przerw w robotach od grudnia do marca. Cała droga ekspresowa S61 przewidziana jest do współfinansowania ze środków pochodzących z Unii Europejskiej oraz ze środków będących w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

2021?

Inwestycja ma być realizowana w systemie "Projektuj i Buduj". Najnowsza procedura obejmuje dwa odcinki o łącznej długości prawie 36,5 km. Zaprojektowano je w zupełnie nowym przebiegu, w pobliżu istniejącej drogi wojewódzkiej nr 677 Ostrów Mazowiecka - Łomża. Jak na całej S61 także i na tych fragmentach powstaną dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pasy awaryjne i pas rozdziału. Droga będzie miała nawierzchnię z betonu cementowego oraz będzie przygotowana pod obciążenia 115 kN/oś. Realizację inwestycji obecnie planuje się w latach 2018-2021. Na odcinku Ostrów Mazowiecka - Śniadowo o długości 19,4 km przewidziane są dwa węzły (Podborze i Komorowo), a na odcinku Śniadowo - Łomża Południe o długości 16,99 km  jeden (Śniadowo).

Nawet bardziej zaawansowane są już prace na bardziej oddalonych od Łomży odcinkach Via Baltica. Drogowcy działają już na obwodnicy Suwałk. Inwestycja z etapu projektowania przeszła w fazę „realizacji w terenie”. Do wiosny 2019 r. ma powstać wokół miasta prawie 13 km drogi, mającej się połączyć z ekspresowym fragmentem wybudowanej w latach 2011-2014 obwodnicy Augustowa.

Z kolei sąsiedni odcinek S61 Suwałki - Budzisko o długości 24,2 km doczekał się już rozstrzygnięcia przetargu. Wkrótce planowane jest podpisanie umowy. Jest już wybrany wykonawca drugiej jezdni obwodnicy Szczuczyna.

Via Baltica, to fragment drogi międzynarodowej E67, która biegnie z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Pełni ona rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi, a Europą Zachodnią.  Via Baltica wraz z Rail Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego, została zakwalifikowana do sieci bazowej TEN-T.

 Trasa Via Baltica na terenie Polski przebiega wzdłuż drogi ekspresowej S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej drogą ekspresową S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa w Budzisku. Dotychczas w ramach polskiej części trasy powstały odcinki S8: Radzymin - Wyszków i obwodnica Ostrowi Mazowieckiej oraz S61: obwodnica Stawisk, obwodnica Szczuczyna, obwodnica Augustowa.

 Obecnie w budowie, obok obwodnicy Suwałk, są odcinki: S8 Marki - Radzymin o długości 15,4 km, którego ukończenie jest planowane w listopadzie 2017 r. oraz Wyszków - początek obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej o długości 29,1 km. Oddanie do ruchu tego odcinka planowane w lipcu 2018 r.

Maciej Gryguc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe