Łomżyńskie MPK sprawdza nowe wozy i pomysły

  • 18.05.2017, 15:54 (aktualizacja 18.05.2017, 19:55)
  • Marlena Siok
Łomżyńskie MPK sprawdza nowe wozy i pomysły
Dwa nowe pojazdy zaskakują mieszkańców Łomży oczekujących na przystankach autobusowych w mieście. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji sprawdza na regularnych liniach minibusa Iveco i "pełnogabarytowego" mercedesa.

Wyniki prób mogą oznaczać dużą zmianę w łomżyńskim systemie komunikacji.

"Dawno nic nie testowaliśmy... " - czytamy na stronie MPK. Komunalne przedsiębiorstwo przyjęło propozycję firmy ABP Bus & Coach, która udostępniła do nieodpłatnych testów autobus SKD Trade A.S. typu Stratos LF38. Za tajemniczą nazwą kryje się niskopodłogowy minibus zbudowany na podwoziach Iveco Daily o podwyższonej nośności.

Jego wizytówka techniczna to: długość 7,7-metra; dwoje dwuskrzydłowych drzwi otwieranych na zewnątrz; silnik IVECO o mocy 125 kW, który spełnia normę EURO VI; mechaniczna lub automatyczna skrzynia biegów. Może przewozić 38 pasażerów, w tym 14 -16 na miejscach siedzących. Zarówno stanowisko pracy kierowcy jak i cała przestrzeń pasażerska jest klimatyzowana. Naprzeciw drugich drzwi zlokalizowane jest miejsce dla wózka inwalidzkiego. Autobus jest wyposażony w cztery tablice informacyjne - trzy zewnętrzne (przód, bok i tył) oraz jedną wewnętrzną. Dodatkowo nad bezpieczeństwem podróżnych czuwa system monitoringu składający się z dwóch kamer wewnętrznych oraz po jednej skierowanej przed i za pojazd.

- To wyjątkowo ważny test - mówi Janusz Nowakowski, dyrektor MPK. -  Rozważamy wprowadzenie „osiedlowej” komunikacji miejskiej. Mniejsze autobusy są zwrotniejsze i mogą dotrzeć tam, gdzie 12 metrowe pojazdy miałyby problemy. Takimi przykładami są ulice Księcia Janusza czy Księżnej Anny, skąd mieszkańcy mają dosyć daleką drogę do przystanków autobusowych - tłumaczy.

Pomysł, choć dopiero w fazie testowania, wydaje się atrakcyjny. Stworzenie dodatkowych linii funkcjonujących na „osiedlowych” ulicach będzie dużym ułatwieniem dla mieszkańców.

- Jest to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu dojazd do pracy czy szkoły byłby o wiele łatwiejszy- przyznaje pani Grażyna, mieszkająca przy ul. Księcia Janusza.

Księcia Janusza, Księżnej Anny, Prusa, Żeromskiego, Spółdzielcza, Mickiewicza na osiedlu Południe, wiele ulic na Łomżycy. Dużych autobusów nie można tam wpuścić, bo po prostu mogą się nie mieścić w zakrętach, ale minibus...     

Pomysł oznaczałby rewolucję w układzie tras komunikacji miejskiej. Mógłby jednak oznaczać dla MPK rzeszę zadowolonych pasażerów.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne po zakończeniu testów minibusa rozpocznie sprawdzanie użyteczności kolejnego "środka komunikacji zbiorowej". To mercedes o  standardowej długości 12-metrów.  Firma nie wyklucza także przetestowania w łomżyńskich warunkach innych marek. Całkiem prawdopodobne, że niebawem na naszych ulicach zobaczymy również autobusów marki... Ursus.

-Testujemy różne rodzaje napędów silnikowych oraz wielkości autobusów. Chodzi o to by sprawdzić, które z nich pod względem eksploatacyjnym i ekonomicznym będą najbardziej odpowiednie dla miasta - mówi Janusz Nowakowski, dyrektor MPK.

Marlena Siok

Marlena Siok

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe