My, 1 Brygada...

  • 22.05.2017, 16:01 (aktualizacja 22.05.2017, 16:06)
  • Maciej Gryguc
My, 1 Brygada... Wrota Podlasia
Jako pierwsi w kraju wojskową przysięgę złożyli żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystość odbyła się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku z udziałem m.in. ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, ministra rolnictwa, a zarazem białostockiego posła Krzysztofa Jurgiela, wojewody Bohdana Paszkowskiego marszałka Jerzego Leszczyńskiego, regionalnych polityków, samorządowców, mieszkańców.

Jak informuje portal Wrota Podlasia, minister Antoni Macierewicz podkreślił, że złożona w Białymstoku przysięga symbolicznie rozpoczęła istnienie nowej formacji Wojska Polskiego. Tego samego dnia przysięgali także żołnierze WOT w Lublinie i Rzeszowie.

1.Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej nosi imię płk. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław". Jej żołnierze przysięgę złożyli na sztandar Wojska Polskiego, ale także zabytkowy sztandar, jakiego używali żołnierze oddziału „Kmicica” wileńskiej brygady AK Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Wcześniej ci, którzy nie mieli doświadczenia służby wojskowej, przeszli dwutygodniowe szkolenie.

- To wielki dzień. To dzień niezwykły nie tylko dlatego, że nowi żołnierze składają przysięgę, wstępując do armii. Przysięgę, która jest zawsze najważniejszym momentem w życiu każdego żołnierza - momentem, który pamięta zawsze, momentem, który określa go jako Polaka, patriotę, żołnierza, obrońcę własnego narodu, obrońcę Ojczyzny. Ale szczególność tego dnia związana jest z tym, że składając tu przysięgę równocześnie symbolicznie rozpoczynacie istnienie terytorialnej służby wojskowej – Wojsk Obrony Terytorialnej, piątego rodzaju sił zbrojnych, wojsk formacji, która zmienia polską armię, która ją na nowo definiuje, na nowo kształtuje, w sposób szczególny wiążąc obowiązek żołnierski z własnym terytorium, z własną ojcowizną, z własnym lokalnym społeczeństwem – powiedział minister Antoni Macierewicz.

Podlaska Brygada WOT będzie liczyć kilka tysięcy żołnierzy. Przewidywane jest rozlokowanie jej batalionów w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i Bielsku Podlaskim, a kompanii także w mniejszych miastach powiatowych.

Maciej Gryguc

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe